Artist: آویشن(۴۰): رابطه جنسی بعد از خشونت جنسی

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه چهلم ماست. در این برنامه من در مورد رابطه جنسی بعد از تجربه خشونت جنسی صحبت می‌کنم.

اشتراک گذاری

 

برنامه چهلم: سکس بعد از تجربه خشونت جنسی  

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه چهلم ماست. در این برنامه من در مورد رابطه جنسی بعد از تجربه خشونت جنسی صحبت می‌کنم.

 

با اینکه مخاطب‌های من در این برنامه در درجه اول افرادی هستن که به طور مستقیم خشونت جنسی رو تجربه کردن، با توجه به فراگیری خشونت جنسی من همه شنونده‌ها رو تشویق می‌کنم با این موضوع بیشتر آشنا بشن تا بتونن از اطرافیان‌شون که تجربه خشونت جنسی داشتن بهتر حمایت کنن. اکثر موارد خشونت جنسی به دلیل تابو بودن گزارش نمی‌شن، اما تخمین زده می‌شه که یک سوم زنان و یک شانزدهم مردان در طول زندگی‌شون مورد خشونت جنسی واقع می‌شن. این آمار برای افردی که ترنس هستن و سایر اقلیت‌های جنسی و جنسیتی به بیشتر از پنجاه درصد هم می‌رسه. پس خوبه به یاد داشته باشیم که تجربه خشونت جنسی، جنسیت و گرایش جنسی نمی‌شناسه و مثل هر جرم دیگه‌ای هر کسی ممکنه قربانی این موضوع بشه.

 

تصور خیلی‌ افراد از خشونت جنسی به خشن‌ترین انواع محدود می‌شه که مثلا توسط یه فرد غریبه و در یه جای خلوت و تاریک اتفاق می‌افته. در حالیکه بیش از هشتاد درصد موارد خشونت جنسی در مکان‌های خصوصی و توسط شخصی که می‌شناسینش یا بهش اعتماد می‌کردین اتفاق می‌افته مثل پزشک یا مربی یا اعضای خانواده و پارتنر یا همسر. خشونت جنسی شامل خیلی موارد از جمله آزار کلامی و روانی و تماس نامناسب جنسی و البته تجاوز جنسی می‌شه. گاهی اوقات فردی که مورد خشونت جنسی قرار گرفته به آسونی می‌تونه این تجربه رو به عنوان خشونت جنسی شناسایی کنه و بعضی وقت‌ها هم شاید ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشه تا فرد متوجه بشه که تجربه‌‌ای که داشته خشونت جنسی بوده. علاوه بر این، تاثیر خشونت جنسی روی افراد مختلف فرق می‌کنه و فقط خودتون می‌تونین تشخیص بدین این نوع تجربه چه تاثیری روی زندگی‌تون گذاشته.

 

ما اینجا خشونت جنسی رو به طور کلی به عنوان رفتار جنسی که همراه با توافق جنسی نباشه تعریف می‌کنیم. همون‌طور که در برنامه اول گفتیم توافق جنسی باید همراه با رضایت و اختیار کامل باشه و آزادانه و بدون فشار روانی و جسمی کسب بشه. شاید یادتون باشه که چند ماه پیش یه راهنمای توافق جنسی رو در و‌ب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی‌مون منتشر کردیم. من این راهنما رو دوباره همراه این برنامه منتشر می‌کنم و ازتون دعوت می‌کنم تا این راهنمای مختصر رو مرور کنین و تجربه‌های جنسی گذشته‌تون رو بسنجین و با دیدی نو به استقبال تجربه‌‌های جنسی آینده‌تون برین.  

 

شاید بعد از شنیدن این برنامه احساس کنین در گذشته روابط جنسی همراه با خشونت رو تجربه کردین اما در اون زمان نسبت به خشونت‌آمیز بودن رابطه آگاهی لازم رو نداشتین. مثلاً به عملی در رابطه جنسی علی‌رغم میل‌تون تن دادین چون فکر می‌کردین حتماً باید همه خواسته‌های شریک جنسی‌تون رو برآورده کنین یا حتی ممکنه متوجه بشین که بعضی موقع‌ها بخش‌هایی از رابطه‌ جنسی‌ یا رفتارهایی رو به شریک جنسی‌تون تحمیل کردین. شاید درک این موضوعات دردناک باشه اما می‌تونه به شما کمک کنه که در آینده روابط بهتری داشته باشین. اگر هنوز با این شریک‌های جنسی در ارتباط هستین شاید صحبت کردن با‌هاشون درباره خشونت در روابط گذشته برای هر دوی شما مفید باشه.

اگر شما مورد خشونت جنسی قرار گرفتین، ممکنه احساسات مختلفی نسبت به این موضوع داشته باشین. شاید غمگین باشین یا عصبانی. شاید احساس گناه یا سردرگمی کنین و یا احساس ترس و تنفر داشته باشین. شاید شوکه باشین و یا اینکه اصلا هنوز ندونین چه حسی دارین. وقتی نوبت به سکس می‌رسه، بعد از ترومای جنسی رابطه شما با سکس، رفتار جنسی، و حتی بدن خودتون ممکنه تغییر کنه. شما ممکنه نتونین برانگیختگی جنسی رو تجربه کنین و یا اینکه از سکس لذت ببرین. ارگاسم شدن ممکنه براتون دشوار یا حتی غیرممکن شده باشه. شاید موقع سکس احساس کنین که در بدن خودتون نیستین و یا اینکه برقراری رابطه عاطفی همراه با سکس براتون سخت شده باشه. در بعضی موارد هم شاید احساس کنین انگیزه جنسی‌تون بیش از اندازه زیاد شده و نه گفتن به موقعیت‌های جنسی غیر‌ممکن شده.  

 

خب ناامید نشین. بسیاری از افرادی که تجربه خشونت جنسی رو داشتن به مرور زمان یاد می‌گیرن تا کنترل بهتری روی شرایط داشته باشن، و با مراقبت از خودشون و رسیدگی به نیاز‌هاشون می‌تونن یه زندگی خوب و رضایت‌بخش داشته باشن. اما برای آغاز روند بهبودی چند تا قدم مهم باید برداشته بشه. اول از همه شما باید خودتون بخواین که بهتر بشین و به خودتون یاد‌آوری کنین که این تجربه تمام زندگی شما رو تعریف نمی‌کنه و نیازی نیست همه زندگی‌تون رو تحت تاثیر قرار بده. اون‌ وقته که قدم بعدی می‌شه صحبت کردن در مورد تجربه‌تون با افرادی که بهشون اعتماد دارین و همین‌طور افراد متخصص که در این زمینه تجربه دارن. یک روانشناس با تجربه در زمینه خشونت جنسی یا یک سکسولوژیست خوب می‌تونه به شما کمک کنه تا احساساتتون رو بهتر بشناسین و برای بهبودی به شما راهکار‌های مناسب رو پیشنهاد کنه. خشونت جنسی در موارد زیادی موجب ایجاد استرس و افسردگی و سایر ناراحتی‌های روانی و عاطفی می‌شه و حتی ممکنه به اختلال استرسی بعد از تروما یا همون PTSD بیانجامه. برای همین هم مهمه که شما سلامت روانی خودتون رو جدی بگیرین.

 

یکی از معمول‌ترین واکنش‌ها به ترومای خشونت جنسی احساس گسستگی از بدنه، بخصوص اگر خشونت جنسی جنبه جسمانی داشته. این در واقع یه واکنش طبیعی در برابر تروماست اما اگر این گسستگی ادامه پیدا کنه می‌تونه روند بهبودی رو کند یا متوقف کنه. این مهمه که شما به خودتون اجازه بدین احساسات مختلفی رو که راجع به بدنتون دارین تجربه کنین. بعضی افراد ممکنه حس تنفر از بدنشون رو داشته باشن و بدن خودشون رو مقصر بدونن. این می‌تونه برقراری تماس و بخصوص تماس جنسی با افراد دیگه رو سخت کنه. خوبه که قبل از برقراری هرگونه رابطه جنسی، چه خودارضایی و یا با یه نفر دیگه، به خودتون فرصت بدین تا این فاصله و گسستگی از بدن کم بشه. این کار شاید زمان ببره و شما شاید بخواین که هر چه زودتر رابطه جنسی برقرار کنین تا خیالتون راحت بشه که همه چیز به شرایط به اصطلاح «عادی» برگشته، اما این کار می‌تونه موجب برگشتن احساسات منفی بشه. پس خوبه که صبر کنین تا مطمئن بشین که آمادگی لازم برای برقراری رابطه جنسی رو دارین.

خیلی وقت‌‌ها خشونت جنسی می‌تونه تفاوت بین آزار جنسی و لذت جنسی رو مخدوش کنه و تفکیک کردن این دو موضوع از هم دیگه زمان می‌بره. بدن افراد واکنش‌های گوناگونی به خشونت جنسی دارند. بسیاری افراد ممکنه همزمان با خشونت جنسی، لذت جنسی رو هم تجربه کرده باشن. مثلاً ارگاسم شدن در اثر خشونت جنسی یه واکنش معمول میان قربانیان خشونت جنسیه. این مسئله می‌تونه سردرگمی و شرم و خجالت ایجاد کنه چون تجربه لذت جنسی با توقعات جامعه از خشونت جنسی همخونی نداره. پس خوبه ذهنتون رو باز نگه دارین و بدون پیشداوری واکنش بدنتون رو بسنجین. تجربه لذت جنسی در هنگام خشونت جنسی به معنی این نیست که خشونت جنسی واقعی نبوده و یا اینکه تاثیرات منفی اون رو نباید جدی گرفت.

 

بعد از اینکه احساس کردین آمادگی لازم برای شروع رابطه جنسی رو دارین خوبه چند تا نکته رو در نظر بگیرین. اول از همه یادتون نره که سکس لازمه یه رابطه خوب نیست. با این وجود اگر دوست دارین سکس رو تجربه کنین، به نیاز‌ها و خواسته‌های جنسی خودتون توجه کنین و اهداف جنسی خودتون رو حتی بنویسین. هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلند مدت رو در نظر داشته باشین. این اهداف می‌تونن مواردی مثل خودارضایی، تجربه لذت جنسی بدون احساسات منفی، پیدا کردن یه شریک جنسی مورد اعتماد و صبور و خیلی موارد دیگه باشن.

 

در واقع یکی از بهترین روش‌های تفکیک کردن خشونت جنسی از لذت جنسی خودارضاییه. هنگام خودارضایی شما این فرصت رو دارین تا روی تجربه لذت جنسی‌ کنترل بیشتری داشته باشین و بتونین واکنش بدنتون به تماس جنسی رو بررسی کنین. مثلاً ممکنه موقع تجربه لذت جنسی صحنه‌‌های خشونت جنسی جلوی چشمتون بیاد و شما می‌تونین حستون رو نسبت به این موضوع بسنجین.

 

برای برقراری رابطه جنسی با یه پارتنر خوبه که مطمئن باشین شریک جنسی‌تون برای شناخت شما و نیاز‌هاتون و پشتیبانی از شما اشتیاق و انرژی داره. توصیه من اینه که قوانینی رو برای سکس داشتن در نظر بگیرین و در مورد حد و مرز‌ها با پارتنرتون مفصل گفتگو کنین. یکی از معمول‌ترین تاثیرات منفی خشونت جنسی حس از دست دادن کنترل روی بدنه. برای همین هم خوبه که آهسته پیش برین و از شریکتون بخواین که با صبر و حوصله به خواسته‌های شما گوش کنه و اون‌ها رو انجام بده. شما می‌تونین گفتن جملاتی رو که به شما حس کنترل می‌دن امتحان کنین مثل «آهسته‌تر»، «نظرم عوض شد»، «صبر کن»، «همین کارو ادامه بده» یا «دیگه علاقه‌ای به انجام این کار ندارم». از پارتنرتون بخواین که قبل از انجام دادن یه کار جدید از شما اجازه لفظی بخواد و شما هم به اون «بله» یا «نه» بگین. گفتگو در مورد سکس قبل و بعد و همین‌طور هنگام سکس توانمندی جنسی رو به همراه داره و به تسریع بهبودی شما کمک می‌کنه.   

 

در نهایت خوبه همه‌مون یاد بگیریم توقعاتمون از واکنش افراد نسبت به این نوع تجربه رو کنار بذاریم. متاسفانه هنوز هم در جوامع امروزی خشونت جنسی یکی از تابو‌ترین موضوعاته و قربانیان خشونت جنسی، بخصوص قربانیان مرد، خیلی به ندرت در این باره صحبت می‌کنن. واقعیت اینه که خشونت جنسی برای هر کسی و در هر سنی و هر شغل و شهری می‌تونه اتفاق بیافته و قربانی این نوع خشونت بودن، چیزی از ارزش شما کم نمی‌کنه. ما می‌تونیم با فرهنگ‌سازی در این زمینه و پشتیبانی همه جانبه از قربانیان خشونت جنسی زندگی رو براشون یه کم آسون‌تر کنیم.

 

خب دوستان عزیزم، به پایان این برنامه رسیدیم و من یه خبر براتون دارم. این برنامه چهلمین و آخرین قسمت از فصل اول برنامه‌های آویشن بود. ما همچنان برای شما در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی مطلب تهیه می‌کنیم و من به سوال‌های شما پاسخ می‌دم. شما رو تشویق می‌کنم که سایر برنامه‌های این فصل و مطالب ما رو مرور کنین و پیشنهادات و نظرات خودتون رو برامون بفرستین.

 

به امید یه فصل جدید سلامت و لذت جنسی، روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

اشتراک گذاری