آویشن(۳۸): ناقص‌سازی جنسی زنان

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و هشتم ماست. در این برنامه من در مورد ناقص سازی جنسی زنان یا همون ختنه کس صحبت می‌کنم.

اشتراک گذاری

 

برنامه سی‌ و هشتم:  ناقص‌سازی جنسی یا ختنه کس

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و هشتم ماست. در این برنامه من در مورد ناقص سازی جنسی زنان یا همون ختنه کس صحبت می‌کنم.

 

در برنامه سی‌ و هفتم  ما در مورد ختنه کیر که همچنان در بسیاری نقاط دنیا از جمله ایران رواج داره صحبت کردیم و گفتیم که ختنه کیر کودکان با توجه به ریسک بالا و توجیحاتی که مبنای پزشکی ندارن، در واقع سنتی نادرسته و تغییرش نیاز به فرهنگ‌سازی داره. در این برنامه در مورد ختنه کس  صحبت می‌کنیم که شامل بریدن قسمتی  یا تمام بخش خارجی اندام جنسی می‌شه و آسیب‌های روانی و جسمی هولناکی داره، اونقدر شدید که در مواردی هم به مرگ می‌انجامه.

 

با وجود اینکه ناقص‌سازی جنسی زنان در میان بعضی پیروان اسلام، مسیحیت و یهودیت و دین‌های دیگر رواج داره و اغلب با توجیح مذهبی انجام می‌شه، شواهد و پژوهش‌های تاریخی نشون می‌دن که این سنت پیش از بوجود اومدن این ادیان شروع شده. دلیل این‌که ما تاکید می‌کنیم ختنه کس یه جور ناقص‌سازی یا مثله کردن جنسیه، اینه که همونطور که خواهیم دید ختنه کیر و ختنه کس از نظر تبعات خیلی با هم متفاوت هستند.

 

خب، ختنه کس اصلاً چیه و چرا انجام می‌شه. شنیدن توصیف ختنه کس برای بعضی شنونده‌ها شاید خوشایند نباشه، پس اگر این مسئله شما رو ناراحت می‌کنه خوبه که به این قسمت برنامه گوش نکنین. ختنه کس که به روش‌های مختلفی انجام می‌شه به طور کلی به چهار دسته طبقه بندی شده. در نوع اول، بخشی یا تمام سر چوچوله یا همون کلیتوریس بریده می‌شه. یادتونه که چوچوله با داشتن ۸ هزار عصب حساس، تنها اندامیه که تنها وظیفه‌اش ایجاد لذت جنسی برای انسانه. بریدن سر چوچوله مشابه بریدن سر کیر می‌مونه و قابلیت تجربه لذت جنسی در این ناحیه رو تا حد زیادی یا کم می‌کنه یا از بین می‌بره. در نوع دوم ختنه کس، علاوه بر بریدن چوچوله، قسمت بالای لب‌های کوچک کس هم بریده می‌شن. با این کار توانایی لذت بردن در این ناحیه بسیار محدود یا غیر ممکن می‌شه. در نوع سوم ختنه کس، که جزو مخرب‌ترین نوع ناقص‌سازی محسوب می‌شه، علاوه بر چوچوله، تمام لب‌های کوچک بریده می‌شن و ناحیه بریده شده به هم بخیه زده می‌شه و تنها یک سوراخ کوچک برای دفع ادرار و خون پریود باز نگه داشته می‌شه. قربانیان این‌گونه ختنه، غیر از درد در هنگام برقراری رابطه جنسی همراه با دخول واژنی و زایمان، به دلیل دشواری در ادرار کردن یا دفع خون پریود می‌تونن درد مثانه و رحم و عفونت ادراری مکرر رو تجربه کنن. این نوع ختنه امکان دخول واژنی رو قبل از ازدواج از بین می‌بره و تنها هنگام ازدواج مکان بخیه باز می‌شه تا دخول اتفاق بیافته. این بخیه زایمان طبیعی رو هم بسیار دشوار‌تر می‌کنه و می‌تونه جان فرد یا نوزاد رو در خطر بندازه. در نهایت، نوع چهارم ختنه اشاره به انواع و اقسام تغییرات و بریدن بخش‌های مختلف کس و واژن داره، از جمله خالکوبی، سوراخ کردن، و یا بریدن بافت‌های گوناگون در این ناحیه بدون رضایت و تمایل فرد.      

تمامی انواع ختنه کس ترومای روانی و جنسی فوق‌العاده زیادی رو به افراد تحمیل می‌کنن که تا سال‌های سال روی اون‌ها تاثیر می‌ذاره. متاسفانه ناقص‌سازی کس روی کودکان چند ماهه تا نوجوانان ۱۴ یا ۱۵ ساله انجام می‌شه و اغلب بدون بیهوشی و با استفاده از لوازم غیر بهداشتی مثل تیغ ریش‌تراشی، قیچی یا شیشه بریده انجام می‌شه. به کودکان در این‌باره از قبل توضیحی داده نمی‌شه، و دست و پای اونا توسط سایر زنان گرفته می شه تا راه فرار نداشته باشند. این زن‌ها معمولا افراد مورد اعتماد و نزدیک به بچه‌ها هستند. جدای از درد وحشتناک هنگام ختنه، بعد از ختنه قربانیان در معرض خونریزی شدید، عفونت، ابتلا به بیماری‌های ویروسی مثل اچ‌ای‌وی و مرگ هم قرار دارن. بسیاری قربانیان ختنه کس، نه تنها همیشه با ترومای ناقص‌سازی زندگی می‌کنن و از تجربه لذت جنسی تا حد زیادی محروم شدن، بلکه دخول در اثر بخیه‌ها و یا مشکلات روانی یا جسمی که براشون در اثر ختنه بوجود اومده، بسیار دردناک یا غیر ممکن می‌شه.

 

با وجود اینکه بسیاری از سازمان‌‌های بین‌المللی بریدن اندام جنسی کودکان رو از نظر حقوق بشری محکوم می‌کنن و در بسیاری از کشورها این کار غیرقانونیه، ناقص‌‌سازی جنسی زنان همچنان در مناطق گوناگونی از جمله ایران به طور مخفیانه و پشت در‌های بسته انجام می‌شه.

با اینکه ختنه کس هر سال رواج کمتری پیدا می‌کنه، آمارها تخمین می‌زنن که حدود ۲۰۰ میلیون نفر قربانی ناقص‌سازی جنسی کس بودن و هر سال ۳ میلیون نفر به تعداد این افراد اضافه می‌شه. ختنه کس در واقع در خیلی کشور‌ها از جمله آفریقای شرقی و شمالی، برخی کشور‌های آسیایی و همچنین در خاورمیانه انجام می‌شه اما این کار در میان مهاجران اروپایی و آمریکای شمالی هم پیدا شده . در واقع این عمل در کشورهای مختلف دنیا انجام می‌شه و مختص قوم خاصی نیست. طبق گزارش‌ها، امروزه اغلب موارد ناقص‌سازی جنسی زنان در ایران در برخی مناطق غرب و جنوب ایران صورت می‌گیره اما این به معنی این نیست که در سایر مناطق ختنه کس انجام نمی‌شه. پس خوبه که این مسئله مهم رو قومی یا مذهبی نکنیم و با فرهنگ‌سازی و آموزش مناسب در این زمینه به توقف این کار ضدبشری کمک کنیم.

ختنه زنان در ایران با نام «سنت کردن» شناخته می‌شه و یه نوع مناسک گذار از دوره کودکی به بزرگسالیه که توسط زنان هر نسل به کودکان دختر نسل جدید تحمیل می‌شه. طرفداران ناقص‌سازی جنسی زنان بر این باورند که کس اندامی کثیفه که با بریدنش فرد پاک و زیبا می‌شه. ختنه کس در واقع سنتیه که در اثر ترس از اندام جنسی منتسب به زنان، تمایلات جنسی اونا، ترس از خود‌ارضایی، و تاکید بر باکرگی پیش از ازدواج بوجود اومده. طبق پژوهش‌ فراگیر کامیل احمدی  در مورد ختنه زنان در ایران، خیلی از زنان بر این باور بودن که دختر اگه ختنه نشه، به‌خاطر هوس جنسی زیاد به گناه می‌افته و غذایی که می‌پزه «حرام» می‌شه. کامیل احمدی توضیح می‌ده که با اینکه به نظر می‌رسه بسیاری از ختنه‌ها در ایران از نوع اول هستن، یعنی فقط بخشی از کلیتوریس بریده می‌شه، در بعضی مناطق بیش از یک سوم زنان یک روستا ختنه شده‌ بودن. با اینکه در ایران ختنه کس بین پیروان مذهب سنی شافعی رواج بیشتری داره، بعضی خانواده‌های شیعه هم همچنان به این سنت اعتقاد دارن. انجام ختنه دختران توسط ما‌ما‌ها یا زنان مسن فامیل و یا حتی کولی‌های کوچ‌نشین اتفاق می‌افته و بسیاری بر این عقیده‌ان که انجام این کار برای فرد ختنه شونده و فرد ختنه کننده ثواب داره.     

 

مثل ختنه کیر، هر‌گونه عمل جراحی غیر ضروری و بدون توجیه پزشکی روی اندام جنسی کودکان در هر سنی، کاری غیر قابل توجیهه و نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش داره. متاسفانه، بسیاری افرادی که خود قربانی ختنه بودن به ادامه این کار روی کودکان اصرار دارن و به طرفداری از فواید و اهمیت ختنه می‌پردازن. مثلاً مادرانی که خودشون ختنه شدن تصمیم می‌گیرن تا این سنت رو ادامه بدن یا اینکه زیر فشار خانواده و فامیل دخترانشون رو ختنه می‌کنن. سنت ختنه هم مثل جراحی‌هایی که تحت عنوان زیبایی کس انجام می‌شه، همیشه می‌تونه گزینه‌ای برای بزرگسالان باشه که قادر به درک خطر‌ها و گرفتن تصمیم مناسب برای بدن خودشون هستن. امروزه حتی در بعضی مناطق به جای ختنه کردن، فقط تیغ ریش‌تراشی رو زیر دامن دختران می‌برن تا به صورت نمادین  و بدون بریدن فریضه دینی‌شون رو به جا آورده باشن.

 

نگرش منفی به اندام جنسی منتسب به زنان و نادیده گرفتن لذت جنسی اونا در طول تاریخ و در دنیای امروز اعمال فجیع زیادی رو بر ضد زنان توجیه کرده. از سوزاندن کلیتوریس توسط اسید برای جلوگیری از خودارضایی گرفته تا بخیه‌های غیر ضروری بعد از زایمان طبیعی ‌و بدون کسب رضایت فرد، تنها برای تنگ کردن واژن برای شوهر، بدن زنان و افرادی که کس دارن شده بوم نقاشی خشونت جنسی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف. پس خوبه که با ادامه آگاه‌سازی در این زمینه، به اتمام ختنه کودکان و خشونت جنسی علیه زنان در تمام اشکالش پایان بدیم. ازتون دعوت می‌کنم ویدیویی رو هم که توسط گاردین تولید شده و ما براتون زیرنویس کردیم نگاه کنید. این ویدیو رو توی وبسایت و همه حساب‌های شبکه‌های اجتماعی‌مون پیدا می‌کنید.

 

تا یه برنامه دیگه روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

اشتراک گذاری