آویشن (۳۷): ختنه کیر

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و هفتم ماست. در این برنامه من در مورد ختنه اندام جنسی منتسب به مردان یا همون ختنه کیر صحبت می‌کنم.

اشتراک گذاری

برنامه سی‌ و هفتم: ختنه کیر

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و هفتم ماست. در این برنامه من در مورد ختنه اندام جنسی منتسب به مردان یا همون ختنه کیر صحبت می‌کنم.

 

برداشتن پوست سر کیر یا حشفه که به عنوان ختنه مردان ازش نام برده می‌شه در بسیاری فرهنگ‌ها رواج داره. مرجع این سنت به طور کامل شناخته شده نیست، اما از نظر پزشکی شواهد بسیاری وجود دارن که نشون می‌دن این کار نه تنها غیر ضروریه بلکه بریدن بخشی از کیر، ناقص‌سازی جنسی هم هست. امروزه کنشگران ضد ختنه با آموزش در این مورد سعی در کم کردن تعداد این گونه ختنه‌ها دارن و عده‌ای دیگه هم روش‌های نوینی رو برای بازسازی حساسیت سر کیر و حتی رشد دوباره پوست سر کیر پیشنهاد می‌دن. با اینکه برای خیلی‌ها انجام دادن این عمل جراحی روی نوزادان بخشی از فرهنگ مرسوم و توصیه مذهبشونه، عده‌ای دیگه بر این باورن که این کار در واقع نوعی کودک‌آزاریه. چون این تصمیم باید توسط خود فرد و در سنین بالاتر گرفته بشه. اما اول بیاین کمی درباره ختنه کیر یاد بگیریم.

 

«ختنه کیر» که معمولاً روی نوزادان چند روزه یا اطفال انجام می‌شه شامل بریدن بخشی یا تمام پوست سر کیره. این عمل که اغلب بدون بیهوشی و یا حتی بی‌حسی موضعی صورت می‌گیره، درد فوق‌العاده زیادی در هنگام عمل و بعد از عمل برای فرد ایجاد می‌کنه. با اینکه نوزاد تجربه این عمل رو به یاد نخواهد اورد، بحث‌های زیادی سر تاثیرات روانی طولانی مدت در اثر این نوع تروما روی اندام جنسی وجود داره. جدای از تاثیرات روانی، در مواردی هم یا به دلیل اشتباهات پزشکی و یا عدم رسیدگی درست والدین و یا خطا‌های دیگه، مشکلات جدی از جمله عفونت، قطعی کامل سر کیر یا تنه کیر، نابینایی و آرتروز در اثر عفونت، و حتی مرگ اتفاق میافته. اگر ختنه با موفقیت انجام بشه و بهبود پیدا کنه، چون لایه محافظ سر کیر برداشته شده، در اثر تماس مداوم سر کیر با لباس و سطوح دیگه، این بافت کم کم حساسیت اولیه خودش رو از دست می‌ده. سر کیر مثل سر چوچوله حساس‌ترین بخش اندام جنسیه و پوست سر کیر مثل کلاهک چوچوله‌ وظیفه‌اش حفاظت از این عصب‌‌هاست. همچنین در اثر برداشتن این پوست، لذتی که در اثر تحریک عصب‌های خود پوست سر کیر هم ممکنه ایجاد بشه، از بین می‌ره.

 

در برخی از کشورها از جمله ایران گاهی اوقات ختنه کیر در سنین بالاتر مثلاً ۴ یا ۵ سالگی اتفاق می‌افته و همراه با جشنیه به نام ختنه سوران. در این موارد بیشتر احتمال داره که کودک این عمل رو به یاد بیاره. این جشن تاکیدیه بر اهمیت اندام جنسی منتسب به مردان که باز هم موجب بازتولید مردسالاری می‌شه.

با وجود تمام این مشکلات، الان قرن‌هاست که طرفداران ختنه کیر سعی می‌کنن تا به توجیه این کار بپردازن. به عقیده بعضی‌ها ختنه کیر با کاهش حساسیت کیر از خودارضایی یا فکر کردن به مسائل جنسی جلوگیری می‌کنه. شواهد تاریخی هم هست که نشون می‌ده در خیلی کشور‌ها، از جمله آمریکا، ترس از خودارضایی و شهوت، علت اصلی رواج این رسم بوده. عده‌ای دیگه هم بر این باورن که ختنه مثلاً آمار شیوع ایدز و سایر بیماری‌های آمیزشی رو کاهش می‌ده. امروزه نتایج چندین دهه تحقیق پیرامون ختنه کیر در اختیار ماست. جالبه که بدونین، این پژوهش‌ها نشون می‌دن که آمار شیوع ایدز و بیمارهای آمیزشی در کشور‌هایی که در اون ختنه کیر رواج کمی داره، مثل کشور‌های اسکاندیناوی، لزوماً از کشور‌هایی که در اون‌ها ختنه رواج زیادی داره، مثل آمریکا یا کشورهای شمال آفریقا، بالاتر نیست. در واقع چیزی که ثابت شده اینه که آموزش جنسی درست و در دسترس بودن و استفاده از کاندوم بهترین روش‌ها برای جلوگیری از انتقال ایدز و سایر بیماری‌های آمیزشی هستن و نه ختنه کیر.             

 

دسته‌ای از طرفداران ختنه کیر هم  نگران سرطان کیر و همچنین شیوع سرطان گردن رحم هستن. هر دوی این سرطان‌‌ها از جمله سرطان‌های نادر محسوب می‌شن و خوبه که بدونین تاکنون هیچ رابطه‌ای بین کیر ختنه نشده و افزایش ریسک سرطان گردن رحم نشون داده نشده. در مورد سرطان کیر هم، اگر چه آمار این سرطان برای افراد ختنه شده کمتره، ناقص کردن یک عضو برای جلوگیری از سرطان اون عضو راه‌ حل عجیبیه، بخصوص وقتی احتمال ابتلا به اون نوع سرطان اصولا بسیار کمه.

 

متاسفانه با وجود تمام این واقعیت‌ها، هنوز هم بسیاری از والدین تحت تاثیر فشار‌های اجتماعی و یا عقاید فرهنگی نوزادانشون رو ختنه می‌کنن. امروزه ختنه در کشور‌هایی مثل ایران اونقدر رواج پیدا کرده که ختنه نکردن کیر نوزاد تابو محسوب می‌شه و  بعضی‌ها نگران این هستن که در بزرگسالی به دلیل ختنه نبودن، در پیدا کردن یا برقراری روابط جنسی مشکل داشته باشن. پس خوبه که همین الان خیال همه رو راحت کنم و بگم که کیر ختنه نشده نه تنها هیچ مشکلی رو در برقراری رابطه جنسی یا دخول ایجاد نمی‌کنه بلکه پوست سر کیر یه عالمه عصب‌های حساس برای تحریک داره که می‌تونه برای خیلی‌ها هیجا‌ن‌انگیز هم باشه. برای اطلاعات بیشتر در مورد سکس دهانی و تحریک کیر ختنه شده و ختنه نشده به برنامه‌‌های هفدهم و هجدهم آویشن گوش کنین. راستی همه برنامه‌های ما از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعی ما، توشه و همچنین رادیو رنگین‌کمان در دسترس شما هستن.

در نوزادانی که ختنه نمی‌شن، پوست سر کیر رو نباید با دست عقب زد چون پوست سر کیر به طور طبیعی تا هنگام بلوغ به سر کیر می‌چسبه تا از اون حفاظت کنه. اگر این پوست ظریف رو به زور عقب بکشین ممکنه به این بافت حساس آسیب بزنین. بچه‌‌ها خودشون وقتی بزرگ می‌شن به طور طبیعی به اندام جنسی خودشون دست می‌زنن و کم کم تا هنگام بلوغ قابلیت عقب کشیدن پوست سر کیر رو پیدا می‌کنن. وقتی این پوست به طور طبیعی شروع به عقب رفتن کرد، خوبه که برای فرزندتون اهمیت تمیز کردن پوست سر کیر با آب رو توضیح بدین. مواظب باشین که فقط از آب برای شستشوی پوست سر کیر استفاده کنین، چون آب صابون به بافت مخاطی سر کیر آسیب می‌زنه و با از بین بردن باکتری‌های مفید پوست سر کیر می‌تونه موجب بد بو شدن این ناحیه بشه. غیر از این، کیر ختنه نشده از نظر عملکرد و بهداشت تفاوت قابل ملاحظه‌ای با کیر ختنه شده نداره.

 

اگر شما ختنه هستین و احساس می‌کنین که سر کیرتون حساسیت کافی نداره و یا اینکه برای رسیدن به ارگاسم دچار مشکل هستین یا می‌خوایین لذت جنسی بیشتری رو در کیرتون تجربه کنین، خوبه که بدونین روش‌هایی برای برگردوندن بخشی از حساسیت سر کیر وجود داره. تمام این روش‌ها نیاز به صبر و حوصله فراوان دارن. مثلاً بعضی افراد با پوشیدن یک کیسه پارچه‌ای مخصوص و فوق‌العاده نرم و یا پوست سر کیر مصنوعی روی کیرشون سعی می‌کنن تا از اصطکاک و مالیده شدن سر کیر به لباس کم کنن تا به مرور زمان حساسیت بیشتری رو احساس کنن. برخی دیگه هم به دلایل مختلف از جمله نارضایتی از شکل کیرشون، سعی به بازسازی پوست سر کیر دارن. روش اول برای این کار روش تشویق رشده. در این روش فرد می‌تونه با کشیدن پوست تنه کیر، این پوست رو تشویق به رشد بکنه تا حدی که پوست اضافه  بتونه روی سر کیر رو بپوشونه. امروزه ابزارهای مخصوصی برای تحت فشار گذاشتن پوست تنه کیر وجود  دارن که باید روزی ۵ تا ۱۵ ساعت ازشون استفاده کرد تا طی چند ماه تا چند سال جواب بدن. یادتون باشه که این کار نباید دردناک باشه و یا با زور زیاد انجام بشه و نیاز به صبر و حوصله و پشتکار فوق‌العاده زیاد داره.  

 

روشی دیگه برای بازسازی پوست سر کیر عمل جراحیه. در این نوع عمل، مقداری از پوست بیضه روی سر کیر پیوند زده می‌شه. این عمل که مانند هر نوع عمل جراحی دیگه هزینه‌ها و ریسک‌های خودش رو داره، لزوماً همیشه موفق‌آمیز نیست و شما از نتیجه نهایی ممکنه راضی نباشین. پس خوبه که در این زمینه اطلاعات زیادی جمع کنین و با یک پزشک متخصص و با سابقه مشورت کنید.  

 

امروزه کنشگران ضد ختنه در مورد ختنه یا ناقص‌سازی اندام جنسی همه افراد هشدار می‌دن و هرگونه برش یا جراحی غیر ضروری روی اطفال رو موضوعی نادرست می‌دونن. فرهنگ سازی در مورد توقف ختنه برای همه نیازه و زمان می‌بره، اما همیشه یادمون باشه که کیفیت زندگی جنسی‌مون بر حسب عملکرد اندام جنسی ما تعریف نمی‌شه. شما به عنوان فردی که آلت جنسی منتسب به مردان داره، چه ختنه باشین یا نه، می‌تونین روابط جنسی و عاطفی خوبی رو تجربه کنین و با بالا بردن اطلاعات و مهارت‌های خودتون در گفتگو کردن با شریکتون و توجه کردن به نیاز‌های اون یک زندگی جنسی رضایت‌بخش داشته باشین.

 

در برنامه آینده ما در مورد ختنه کس که نوعی دیگه از ناقص‌سازی جنسیه و مربوط به مثله کردن آلت جنسی منتسب به زنانه صحبت می‌کنیم.

 

تا اون موقع روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

 

اشتراک گذاری