آویشن(۳۵): پریود - قسمت اول

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و پنجم ماست. این برنامه قسمت اول از دو برنامه در مورد عادت ماهیانه یا همون پریوده.

اشتراک گذاری

 

برنامه سی‌ و پنجم: عادت ماهیانه یا پریود -قسمت  اول

سلام دوستان عزیز،

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و پنجم ماست. این برنامه قسمت اول از دو برنامه در مورد عادت ماهیانه یا همون پریوده.

وقتی صحبت از چرخه قاعدگی یا همون پریود می‌شه شرم و خجالت اغلب اولین واکنش اکثر افراده. با اینکه در هر لحظه یکی از هر پنج نفر که پریود می‌شن در حال خونریزی هستن، این عملکرد طبیعی بدن انسان در خیلی فرهنگ‌ها هنوز تابو محسوب می‌شه. برای همین هم افرادی که پریود می‌شن بیشتر از هر چیز درگیر کنترل خونریزی و قایم کردن پریود بودنشون از بقیه هستن. امروزه از نوجوانانی که به دلیل عدم دسترس به امکانات بهداشتی در هنگام خونریزی مجبور به ترک مدرسه هستن تا قهرمانان المپیکی که با وجود پریود بودن مدال کسب می‌کنن، چرخه قاعدگی در زندگی بسیاری تاثیری مهم داره. برای کسانی که پریود شدن رو هیچ‌وقت تجربه نمی‌کنن شاید بسیاری واقعیت‌های این عادت ماهانه ناشناخته و گیج‌کننده باشه. اما چون همه ما همیشه یا خودمون پریود می‌شیم یا با افرادی سر و کار داریم که پریود می‌شن، شناختن بهتر چرخه قاعدگی و جزییات و دردسر‌هاش برای همه افراد مفیده.

در برنامه ۱۴ آویشن که درباره سکس در هنگام پریود بود در این مورد که اصلاً چرا خونریزی اتفاق می‌افته و چرا برقراری رابطه جنسی در هنگام خونریزی می‌تونه برای خیلی‌ها جذاب و لذت‌بخش باشه صحبت کردیم. اونجا توضیح دادیم که پریود در واقع خونیه که برای بارداری در رحم ذخیره می‌شه و وقتی تخمک بارور نمی‌شه، این دیواره خونی رحم به همراه تخمک از بدن دفع می‌شه. اما می‌‌دونم که برای خیلی‌ها که پریود می‌شن و مجبورن با دردسر‌‌های گوناگون پریود شدن دست و پنجه نرم کنن این سوال که اصلاً چرا رحمشون باید هر ماه لایه خونی‌‌اش رو تخلیه کنه همچنان سواله. جالبه که بدونین هنوز جواب قطعی برای این سوال وجود نداره اگرچه نظریه‌ها زیادی بیان شده. مثلا خیلی‌ها باور دارن که پریود شدن به سلامت رحم و پا‌کسازی خون کمک می‌کنه در حالی که نظریه‌های علمی‌ای هم هستن که پریود شدن رو بخشی از روند طبیعی بدن برای انتخاب سالم‌ترین و بهترین تخمک بارور‌شده می‌دونن. با تمام این حرفا شکی نیست که در دنیای امروز عدم اطلاعات درست، شرم و خجالت، و کمبود امکانات بهداشتی مناسب برای خیلی‌ها چرخه قاعدگی رو تبدیل به یکی از ناخوشایند‌ترین تجربیات بشری کرده. پس بیاین از همین الان خیلی از این باور‌های نادرست و تابو‌های غیر‌ضروری رو دور بریزیم و با هم در مورد پریود بیشتر یاد بگیریم!

یکی از باور‌های معمول در مورد پریود اینه که افرادی که پریود هستن بدنشون ضعیفه و لزوماً نیاز دارن استراحت کنن و مثلا اجسام سنگین بلند نکنن یا ورزش نکنن. واقعیت اینه که مثل خیلی تجربیات دیگه، افراد مختلف نیاز‌های متقاوتی هنگام خونریزی دارن. با اینکه برای بعضی‌ها استراحت و موندن توی خونه شاید حتی ضروری باشه، خیلی‌های دیگه هم براشون پریود شدن یه مسآله جزئیه و اونا می‌تونن به فعالیت‌های روزمره‌شون ادامه بدن. خون پریود در اثر آسیب یا زخم نیست و فعالیت بدنی هنگام خونریزی تاثیر بدی روی بدن نداره و فقط به ترجیح و توانایی خودتون بستگی داره. از مقدار خونریزی گرفته تا طول خونریزی و عوارضی از جمله درد رحمی و حساسیت پستان‌ها، نوع و شدت هر پریود نه تنها بین افراد مختلف می‌تونه خیلی متفاوت باشه بلکه در طول زندگی یه نفر هم تغییر می‌کنه. مثلاً شدت خونریزی یا درد رحمی اغلب هنگام بلوغ و در طول یائسگی افزایش پیدا می‌کنه. شما خودتون از هر کسی بهتر نیاز‌ها و توانایی‌های خودتون رو هنگام پریود شدن می‌دونین پس از خودتون هر طور که صلاح می‌بینین نگهداری کنین و از اطرافیان هم درخواست کنین تا شما رو پشتیبانی کنن. یادتون باشه که سلامت بدن و روان شما به کسانی که شما رو دوست دارن، حتی اگر خودشون هم پریود نمی‌شن، مربوطه.

با اینکه به طور متوسط خونریزی ماهیانه هر ۲۸ روز یک بار اتفاق می‌افته، برای خیلی‌ها این عدد بین ۲۰ تا ۳۵ روز ممکنه تغییر کنه و بعضی‌های دیگه هم به جای هر ماه ممکنه سالی دو سه مرتبه خونریزی داشته باشن. طول خونریزی هم می‌تونه از سه روز تا نه روز متغیر باشه و مقدار خونریزی با اینکه به طور متوسط حدود یک چهارم پیمانه است، باز هم بین افراد مختلف فرق می‌کنه. راستی این نوع اطلاعات و خیلی موارد دیگه در یک اپلیکیشن فارسی‌زبان رایگان به نام همدم دسته بندی شده و برای دانلود در اختیار شما قرار داره. این اپلیکشن همچنین به شما کمک می‌کنه تا زمان پریود بعدی رو بر حسب تقویم جلالی پیش‌بینی کنین و خودتون رو از نظر روحی روانی بهتر آماده کنین. به کمک اپلکیشن همدم شما می‌تونین رفتار بدنتون رو هم در شش دوره آخر چرخه قاعدگی در قالب یک گزارش ببینید و تغییرات ناگهانی رو متوجه بشین و دنبال دلیلش بگردین.

همونطور که شاید شنیده باشین خیلی از افرادی که پریود می‌شن علائمی رو تجربه می‌کنن که به عنوان سندرم پیش قاعدگی شناخته می‌شن. سندرم پیش قاعدگی شامل حدود ۱۵۰ مورد از جمله افسردگی و استرس و سر درد و درد‌های رحمی و حتی تغییرات گوارشی می‌شه. هر کسی تجربه متفاوتی از سندرم پیش‌قاعدگی داره و بعضی‌ها هم می‌گن که اصلاً تحت تاثیر هیچ نوع از این علائم نیستن. اما خب در حدود یک پنجم افراد، این علائم و بخصوص درد‌های رحمی می‌تونن انقدر شدید باشن که می‌تونه زندگی روزمره‌شون رو مختل کنه. علت دقیق این درد‌ها و انقباضات شدید رحمی در افراد مختلف فرق می‌کنه و در مواردی هم به دلیل فیبروید‌ها یا آندرومتریوز اتفاق می‌افته. خوبه که این نوع درد‌ها رو نادیده نگیرین و برای معاینه به دکتر مراجعه کنین تا از سلامت رحمتون مطمئن بشین. متاسفانه خیلی پزشکان ممکنه درد پریود رو جدی نگیرن و به بهانه به اصطلاح «حساسیت‌ها و غرغرهای زنانه» اعتراضات شما رو نادیده بگیرن، پس خوبه که خودتون در درجه اول درد خودتون رو جدی بگیرین و دنبال یه پزشک خوب بگردین که سلامت و درد شما براش مهمه.

اگر علت دقیقی برای درد‌‌های پریود پیدا نشد شما می‌تونین روش‌های مختلفی از جمله افزایش امگا-۳ و امگا-۶ در رژیم غذایی، مصرف مسکن‌‌ها از جمله ایبوپروفن، و یا حتی طب سوزنی یا درمان‌‌های گیاهی رو تحت نظر فرد متخصص امتحان کنین. به علاوه یوگا و نرمش‌ها و ورزش‌های دیگه هم برای بعضی‌ها نتیجه مثبتی دارن. همچنین خوبه که بدونین ارگاسم داشتن در هنگام پریود با ایجاد انقباضات شدید رحمی نه تنها به تخلیه سریع‌تر دیواره خونی و کوتاه‌تر شدن طول پریود کمک می‌کنه بلکه می‌تونه درد‌های رحمی رو هم به طور موقت کاهش بده. پس چه به تنهایی یا همراه یه شریک مشتاق شما می‌تونین لذت و سلامت جنسی‌تون رو همزمان بهتر کنین!

در برنامه آینده در مورد بهداشت پریود و لوازم بهداشتی برای جلوگیری از نشت خون پریود صحبت می‌کنیم و در مورد بهترین روش‌های استفاده از این لوازم مفصل توضیح می‌دیم.

پس تا اون‌موقع روز و شبتون هر جا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری