آویشن(۳۳): فعالیت جنسی در سنین بالا

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و سوم ماست. در این برنامه می‌خوام در مورد فعالیت جنسی در سنین بالا صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه سی‌ و سوم: فعالیت جنسی در سنین بالا

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و سوم ماست. در این برنامه می‌خوام در مورد فعالیت جنسی در سنین بالا صحبت کنم.

 

ما در برنامه‌‌های قبلی در این مورد مفصل بحث کردیم که برخلاف اونچه در رسانه‌ها می‌بینیم روابط جنسی وعاطفی برای همه از جمله افراد معلول و چاق و غیره هم هست و هر فرد بزرگسالی در صورت تمایل خودش لایق اینه که یه زندگی جنسی خوب رو تجربه کنه. یکی دیگه از گرو‌هایی که کمتر در مورد نیازها  و تمایلات جنسی‌شون به طور مثبت صحبت می‌شه، افراد میان‌سال و مسن هستن. این باور نادرست وجود داره که افراد با افزایش سن جذابیت و میل جنسی‌شون رو از دست می‌دن و یا اینکه فعالیت جنسی فقط برای جوون‌هاست و با افزایش سن فعالیت جنسی باید کاهش پیدا کنه. این درحالیه که بسیاری تحقیقات و نظر‌سنجی‌ها نشون دادن که افزایش سن به خودی خود تمایل و عملکرد جنسی رو کاهش نمی‌ده و در واقع فعالیت جنسی و لذت جنسی در سلامت روانی و جسمی افراد در هر سنی بخصوص سنین بالا تاثیری فوق‌العاده مثبت داره. پس از همین الآن یادمون باشه که صحبت از فعالیت‌های جنسی افراد در سنین بالاتر «زشت»‌ یا «تابو» نیست.

 

افزایش سن یک سری تغییرات در بدن بوجود میاره و همچنین احتمال بیماری و معلولیت رو افزایش می‌ده، اما هیچ‌کدوم از این موارد لزوما به معنی توقف یا کاهش نیاز جنسی، تمایل جنسی و یا فعالیت جنسی نیستن. نیاز‌ها و تمایلات جنسی‌‌‌مون همراه با بدنمون همواره در حال تغییرن و مهم اینه که ما همیشه به این نیاز‌ها توجه کنیم و با توجه به توانایی‌‌ها و شرایطمون بهترین تصمیم‌ها رو برای خودمون بگیریم. بسیاری از افراد میانسال و مسن در این سنین ممکنه  تمایلات جنسی جدیدی رو کشف کنن و یا روابط جنسی وعاطفی تازه‌ای  رو شروع کنن و با تجربه‌ای که دارن این مرحله از زندگی می‌تونه از جمله رضایت‌بخش‌ترین و بهترین دوران زندگی‌ براشون باشه. همچنین مهمه که یادمون باشه خیلی افراد در سنین بالاتر ممکنه گرایش جنسی خودشون رو کشف کنن و مثلا متوجه بشن که گرایش جنسی‌شون تغییر کرده، مثلاً اگر دگرجنس‌گرا بودن خودشون رو همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا می‌بینن و یا اینکه بفهمن که جنسیتشون با اون چیزی که تا حالا براشون در نظر گرفته شده فرق داره و ترنس هستن و یا جنسیت سیال دارن. پس خوبه که ذهنمون رو در مورد رفتار‌ها و نیاز‌ها و گرایش‌های جنسی افراد میانسال و مسن باز نگه داریم.       

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که با افزایش سن اتفاق می‌افته کم شدن ترشح هورمون‌های استروژن و تستوسترونه. میزان ترشح این هورمون‌ها از حدود سن سی سالگی به تدریج شروع به کم شدن می‌کنه ولی تا یکی دو دهه بعد تاثیر قابل توجهی روی بدن نمی‌ذاره. در افرادی که کس دارن، کم شدن هورمون استروژن در بدن با یائسگی یعنی تغییر چرخه قاعدگی و توقف تخمک‌گذاری و باروری  و خیلی نشانه‌های بارزتر همراهه. این مرحله زندگی  برای اغلب افراد بین سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می‌افته. برای افرادی که کیر دارن هم تولید هورمون تستوسترون کاهش پیدا می‌کنه و تاثیرات خودش رو داره اما نشانه‌های این تغییرات ممکنه چندان بارز نباشه.

راستی خوبه که اشاره کنم که بدن همه افرادی که کس دارن لزوما استروژن تولید نمی‌کنه و بدن همه افرادی که کیر دارن هم لزوما تستوسترون تولید نمی‌کنه. بسیاری افراد که میان‌جنسی هستن یعنی افرادی که بدنشون از نظر بیولوژیکی در دوگانگی مونث و مذکر نمی‌گنجه ممکنه ترکیب متفاوتی از اندام جنسی و نوع هورمون‌ها داشته باشن. من در مورد میان‌جنسی بودن در برنامه‌‌های آینده حتما بیشتر توضیح می‌دم ولی خیلی کوتاه اشاره کنم که ویژگی‌ها و چالش‌های افراد میان‌جنسی با افراد ترنس متفاوته.       

 

برای افرادی که یائسگی رو تجربه می‌کنن، در واقع بدن داره یک نوع بلوغ دوم رو تجربه می‌کنه و مثل بلوغ اول تغییراتی که بوجود میان نه تنها جسمی بلکه احساسی و روانی هم هستن. باور نادرستی وجود داره که بعد از شروع یائسگی تمایل جنسی لزوماً کاهش پیدا می‌کنه، اما در واقع این نیاز‌های بدن شماست که تغییر کرده و با رعایت بعضی موارد  شما می‌تونین لذت جنسی رو همچنان تجربه کنین. یکی از شایع‌ترین عوارض کم شدن استروژن در بدن خشکی واژنه و برای همین مهمه که از مایع روان‌کننده فراوان هنگام دخول واژنی و تحریک چوچوله، چه توسط شریک جنسی و یا هنگام خودارضایی، استفاده کنین. همچنین کمبود استروژن موجب نازک شدن دیواره واژن می‌شه که می‌تونه دخول رو خیلی دردناک کنه. شما می‌تونین برای کمک به ضخیم‌تر شدن دیواره واژن، از کرم‌های استروژن داخل واژن استفاده کنین. این کرم‌ها رو می‌تونین از داروخانه ها بخرید اما ممکنه خریدشون به نسخه پزشک نیاز داشته باشه. یادتون باشه که استفاده از هورمون استروژن بخصوص برای افرادی که بدنشون به طور طبیعی استروژن تولید می‌کنه ممکنه احتمال ابتلا به سرطان پستان و رحم رو افزایش بده پس خوبه که از قبل با پزشکتون در این مورد مشورت کنین.

 

یکی دیگه از تغییراتی که هنگام یائسگی اتفاق می‌افته تغییر بافت درون واژنه. هنگام بلوغ، در اثرافزایش هورمون استروژن بافت واژن چین‌دارمی‌شه تا قابلیت کوچک و بزرگ‌ شدنش بیشتر بشه. موقع یائسگی این چین‌ها کم کم از بین می‌رن و بافت واژن یک‌دست‌تر می‌شه و انعطاف‌پذیریش هم می‌تونه کم‌تر بشه. برای تقویت بافت واژن خوبه که با استفاده از مواد روان‌کننده و یا لوسیون مخصوص ماساژ واژن، داخل واژن و دهانه واژن رو به طور منظم ماساژ بدین تا این بافت انعطاف‌پذیری خودش رو حفظ کنه. این نوع  لوسیون‌ها رو می‌تونین از داروخانه‌ها بخرین. خبر خوب اینه که کم شدن استروژن روی عملکرد کلیتوریس یا همون چوچوله تاثیری نمی‌ذاره و شما همچنان می‌تونین لذت جنسی فراوونی رو با تحریک سر چوچوله و یا ساقه‌های دورنی چوچوله تجربه کنین. بهتون پیشنهاد می‌کنم برنامه ۲۲ آویشن درباره خودارضایی رو گوش بدین. همین جا یادآوری می‌کنم که تمام برنامه‌‌ها در وبسایت آویشن، شبکه‌های اجتماعی و هم از طریق کانال ماهواره‌ای توشه در دسترس هستن.

یکی از شایع‌ترین تغییرات همراه با افزایش سن، مشکلات گردش خون و مفاصله که هر دو با افزایش فعالیت و تمرین‌‌های کششی مناسب و ماساژ ممکنه بهبود پیدا کنن. مشکلات گردش خون می‌تونن موجب کم شدن حساسیت اندام جنسی بخصوص در چوچوله و کیر بشن و به همین دلیل ماساژ اندام جنسی توسط خودتون یا شریک جنسی‌‌تون برای افزایش حساسیت و لذت جنسی توصیه می‌شه. یادتون باشه که اندام جنسی هم مثل سایر اندام نیاز به تمرین دارن و استفاده منظم از این اندام چه هنگام خود‌ارضایی و یا با یه شریک جنسی یا پارتنر به حفظ سلامت و بهبود عملکرد این اندام کمک می‌کنه. راستی ماهیچه پی‌سی رو یادتون میاد؟ این همون ماهیچه لگنی که با‌هاش می‌تونین جریان ادرار رو متوقف کنین و هنگام ارگاسم هم به شدت منقبض می‌شه تا لذت بیشتری رو بوجود بیاره. این ماهیچه هم مثل سایر ماهیچه‌های بدن نیاز به تمرین داره. با اینکه ارگاسم شدن، چه از طریق خود‌ارضایی و یا به کمک پارتنر، خودش نوعی تمرین برای این ماهیچه است، روش‌های دیگه‌ای هم برای تقویت این ماهیچه وجود داره که نیاز به تماس جنسی ندارن. این نوع تمرین‌‌ها به نام تمرین کیگل یا کگل (kegel) نام دارن و من برای شما یک راهنما در مورد ماهیچه‌های لگنی و تمرینات کگل تهیه کردم که همراه با این برنامه در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنم و از طریق کانال توشه هم در دسترستونه. یادتون باشه که این تمرین‌ها برای همه افراد با هر نوع اندام جنسی و چه جوون و چه مسن توصیه می‌شه. پس برای شروع این ورزش صبر نکنین تا به سن خاصی برسید!

برای افرادی که کیر دارن و بدنشون تستوسترون تولید می‌کنه افزایش سن و کم شدن این هورمون می‌تونه تقویت نعوظ رو هم کاهش بده. با این وجود در اغلب افراد افزایش سن به خودی خود اختلال نعوظ قابل توجهی ایجاد نمی‌کنه بلکه بالا رفتن سن اغلب با احتمال بیشتر برای ابتلا به بیماری‌هایی از جمله بیماری قلبی، دیابت، و فشار‌خون بالا همراهه و همه این موارد می‌تونن روی کیفیت نعوظ تاثیر بذارن. ما در برنامه ۲۸ آویشن به طور مفصل در مورد راه‌ کار‌های تقویت نعوظ ازجمله استفاده ازکاک‌رینگ(cockring) یا حلقه کیر و انجام تمرین کگل صحبت کردیم و گفتیم که مصرف قرص‌هایی مثل سیلدنافیل (Sildenafil) یا تادالافیل (Tadalafil)  می‌تونن روش‌‌هایی میان‌بر برای حل اختلال نعوظ باشن، اما عوارض جانبی این قرص‌ها بخصوص در سنین بالا می‌تونن جدی‌تر باشن پس حتما قبل از مصرف با پزشکتون مشورت کنین.  

فعالیت جنسی برای بزرگسالان تاریخ انقضا نداره و با تجربه و تمرین بیشتر همیشه می‌تونه بهتر هم بشه. سکس در سنین بالا یعنی زمان بیشتر برای صحبت کردن با شریک جنسی در مورد نیاز‌ها و تمایلات جنسی، و صبر و حوصله بیشتر برای نفس عمیق کشیدن و نوازش و بازی و ایجاد هیجان و برانگیختگی جنسی و دقت بیشتر برای شناخت بدن و تغییراتش. و همه اینا یعنی یک زندگی جنسی خوب و سالم و رضایت‌بخش.

 

پس تا یه برنامه دیگه روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

اشتراک گذاری