آویشن(۳۲): پایان دادن داوطلبانه به بارداری

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و دوم ماست. در این برنامه می‌خوام در مورد پایان دادن داوطلبانه به بارداری یا همون چیزی که خیلی‌ها بهش می‌گن سقط جنین صحبت کنم.

اشتراک گذاری

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و دوم ماست. در این برنامه می‌خوام در مورد پایان دادن داوطلبانه به بارداری یا همون چیزی که خیلی‌ها بهش می‌گن سقط جنین صحبت کنم.

 

پایان دادن داوطلبانه به بارداری یکی از جنجالی‌ترین موضوعات در دنیای امروز شده. گروه‌های افراطی‌ای وجود دارن که پایان دادن داوطلبانه به بارداری رو در هر شرایطی معادل قتل می‌دونن و افراد زیاد دیگه‌ای هم این کار رو فقط تحت شرایط خاصی قابل قبول می‌دونن. این در حالیه که بسیاری از فعالان حقوق بشر این تصمیم رو به فرد باردار واگذار می‌کنن تا بتونه با توجه به شرایط خاص خودش اقدام کنه چون این تصمیم در درجه اول سلامت جسمی و روانی فرد باردار رو تحت تاثیر قرار می‌ده.  با اینکه هدف همه کم کردن درصد بارداری‌های ناخواسته است، در هر شرایطی عده‌ای از افراد نیاز به دسترسی به امکانات پزشکی خوب و حمایت اجتماعی و اطلاعات درست برای پایان دادن به بارداری دارن. پایان دادن داوطلبانه به بارداری به اندازه تاریخ بشر قدمت داره، اما متاسفانه اطلاعات نادرست زیادی در این زمینه وجود داره که اغلب به منظور ترسوندن افراد باردار از سقط جنین تهیه و منتشر می‌شه.

 

اول از همه خوبه که تاکید کنم که بارداری و پایان دادن داوطلبانه به بارداری تنها مربوط به افرادی که قابلیت باروری دارن نمی‌شه و من همه رو فارغ از جنس و جنسیت و گرایش جنسی‌شون تشویق به یادگیری در این زمینه می‌کنم. همچنین شما می‌تونین در مورد روش‌‌های پیشگیری از بارداری در برنامه پنجم آویشن بیشتر یاد بگیرین و اگر تلفن اندروید دارید، برنامه «همدم» رو دانلود کنین. واقعیت اینه که روش‌های پیشگیری از بارداری ممکنه گاهی اوقات موفقیت‌آمیز نباشن و یا بعضی‌ها در اثر تجاوز ممکنه باردار شده باشن و بعضی‌‌های دیگه هم به هر دلیل دیگه‌ای ممکنه قابلیت تکمیل بارداری، زایمان و یا پرورش فرزند رو نداشته باشن. راستی یادتونه که تجاوز فقط توسط افراد غریبه صورت نمی‌گیره و همسر یا پارتنر هم می‌تونه تجاوز کنه و همسرش رو بر خلاف میلش باردار کنه. پس بارداری ناخواسته ممکنه برای هر کسی چه مجرد و چه متاهل اتفاق بیافته، پس خوبه که امکان پایان دادن به بارداری با روش‌های امن و در دسترس برای همه  افراد فراهم باشه.

 

حالا بیاین کمی در مورد بارداری یاد بگیریم. در هر چرخه قاعدگی حدود دو هفته بعد از آغاز پریود یا همون خونریزی، بدن انسان شروع به تخمک‌گذاری می‌کنه و در این مدت برای ۵ تا ۷ روز قابلیت باروری داره. اگر اسپرم و تخمک با هم تشکیل یک زیگوت یا همون تخمک بارور شده رو بدن، این زیگوت به داخل رحم سفر می‌کنه و سعی می‌کنه به دیواره رحم متصل بشه تا از اون تغذیه کنه و رشد کنه. در هنگام پایان دادن داوطلبانه به بارداری این زیگوتی که رشد کرده و حالا یه بافت  شده از داخل رحم تخلیه می‌شه. خوشبختانه در اکثر موارد تخلیه رحم در هفته‌های اول به سادگی و بعد هم تحت نظر فرد متخصص و با تجربه خطری برای فرد نداره و روی سلامت یا قابلیت باروری فرد در آینده هم تاثیری نداره.

در میان روش‌های فراوانی که برای پایان دادن به بارداری وجود داره دو روش دارویی و ساکشن رواج بیشتری پیدا کردن. بسته به طول بارداری، سلامت فرد باردار، و دسترسی به امکانات موجود شما می‌تونین تصمیم بگیرین که چه روشی برای شما مناسب تره. اگر شما جایی زندگی می‌کنید که دسترسی به پزشک متخصص یا کلینیک‌های پایان دادن داوطلبانه به بارداری وجود داره، با توجه به قوانین کشور محل زندگی‌تون، درطول چند هفته‌ اول  بارداری اونا به شما یکی از این دو روش رو توصیه خواهند کرد. اما اگر شما به روش دارویی و ساکشن دسترسی ندارین، می‌تونین از روش گیاهی هم برای پایان دادن به بارداری استفاده کنین که ممکنه امکان موفقیت کمتری داشته باشه و اگر درست استفاده نشه می‌تونه به سلامتی‌تون آسیب جدی بزنه. یادتون باشه سازمان‌های مردم‌نهاد زیادی از جمله «زنان بر امواج» به افرادی که در کشورهایی مثل ایران زندگی می‌کنن و دسترسی به روش‌های پایان دادن داوطلبانه به بارداری ندارن، کمک‌های خیلی خوبی می‌کنن.

 

خب بریم سراغ روش دارویی. در این روش که برای پایان دادن به حاملگی در سه ماه اول کاربرد داره اغلب دو نوع قرص مصرف می‌شه. قرص اول به نام میفپریستون یا به طور مخفف میفه، رشد بافت  رو متوقف می‌کنه و به بارداری پایان می‌ده. و قرص دوم به نام میزوپروستول یا به طور مخفف میزو، با ایجاد انقباضات رحمی محصولات بارداری رو دفع می‌کنه. راستی محصولات بارداری شامل بافت لقاح‌یافته یا فتوس،  جفت یا همون دیواره رحم و سایر بافت‌های مربوط به بارداری می‌شه. در این روش بعضی افراد ممکنه درد‌های رحمی مشابه درد پریود، حالت تهوع، اسهال و یا عوارض جانبی مختصر دیگه‌ای رو تجربه کنن. مصرف دارو‌‌های مسکن مثل آیبوپروفن به کنترل درد کمک می‌کنه. اما به طور کلی این علائم طی ۲۴ ساعت یا کمتر از بین می‌رن و بعد از چهار تا شش هفته عادت ماهیانه و چرخه قاعدگی به حالت طبیعی خودش برمی‌گرده. اگر دسترسی به میفه وجود نداره، از قرص میزو به تنهایی هم برای پایان دادن به بارداری می‌شه استفاده کرد. در بعضی موارد هم میزو و یا دارو‌های مشابه به نام پروستاگلندین به صورت تزریقی وجود داره. بهترین کار اینه که قبل از مصرف این دارو‌ها با دکترتون مشورت کنین و طبق توصیه اون پیش برین. برای افرادی که به پزشک دسترسی ندارن من یک راهنمای مختصر تهیه کردم که همراه این برنامه در وبسایت ما و شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام منتشر می‌شه. با اینکه به ندرت مشکل جدی‌ای پس از مصرف درست این دارو‌ها پیش میاد، من حتما به شما توصیه می‌کنم تا به یک بیمارستان یا مطب پزشکی نزدیک باشید تا در صورت نیاز به یک متخصص مراجعه کنین.

در روش ساکشن که باید تحت نظر پزشک یا فرد با تجربه در این زمینه انجام بگیره، توسط یک دستگاه خلا محصولات بارداری بیرون کشیده می‌شه. این روش ( که به اشتباه در ایران به کورتاژ معروف شده) در سه ماه اول بارداری کاربرد داره و نسبت به روش دارویی سریع‌تره و اغلب در زیر ده تا پنج دقیقه انجام می‌شه. چون در این روش گردن رحم باز می‌شه، برای جلوگیری از احساس درد بی‌حسی موضعی یا بیهوشی کلی و یا مصرف دارو‌های آرام‌بخش و مسکن‌هایی مثل آیبوپروفن توصیه می‌شه. خوبه که در این زمینه با دکترتون مشورت کنین تا ببینین چه روش کنترل دردی برای شما مناسبه. این روش اغلب عوارض جانبی خاصی نداره و خیلی به ندرت مشکل جدی رو برای فرد ایجاد می‌کنه.

 

بعد از سه ماه اول روش‌های پایان دادن به بارداری پیچیده‌تر می‌شن و حتما باید تحت نظر پزشک صورت بگیرن. خوبه که بدونین که در اکثریت قابل توجه موارد،  پایان دادن به بارداری در سه ماه اول صورت می‌گیره. اما به دلایل متعددی از جمله در خطر بودن سلامت فرد باردار و یا عدم دسترسی به امکانات مناسب در سه ماه اول، تعداد کمی از افراد ممکنه نیاز داشته باشن در سه ماه دوم و یا در موارد بسیار نادری هم در سه ماه آخر به بارداری‌شون پایان بدن. خوبه که بدونین تقریباً در همه مواردی که افراد تصمیم به پایان دادن بارداری در سه ماه آخر می‌گیرن، این افراد خواستار تکمیل بارداری هستن اما به دلیل در خطر بودن سلامت خودشون و یا مشکلات بسیار جدی برای فرزند آینده‌‌‌شون مجبور به پایان دادن بارداری می‌شن.

 

جدای از تاثیرات جسمی پایان دادن داوطلبانه به بارداری که اکثراً کوتاه مدت هستن، بسته به باور‌های فرد و یا فشار‌های اجتماعی یا خانواده، بعضی افراد ممکنه از نظر روحی و روانی هم آسیب‌پذیر باشن. افراد مختلف تجربیات و احساسات گوناگونی پیرامون پایان دادن به بارداری‌شون دارن و برای بعضی‌ها این کار ساده و بی‌درد‌سر و برای بعضی دیگه ممکنه بسیار پیچیده و سنگین باشه. متاسفانه فشار زیادی از طرف جامعه و گاهی اوقات خانواده‌ روی افرادی که قابلیت باروری دارن برای والد شدن وجود داره که می‌تونه تصمیم پایان دادن داوطلبانه به بارداری رو دشوار کنه. پس اگر همسر، پارتنر یا دوست شما می‌خواد که به بارداریش خاتمه بده، خوبه تا جایی که می‌تونین ازش پشتیبانی کنین. و یادتون باشه که به طور ناخواسته باردار بودن و تصمیم به ادامه یا پایان دادن به بارداری از ارزش فرد کم یا زیاد نمی‌کنه، چونکه این تصمیم بسیار شخصیه و به شرایط هر فرد بر‌می‌گرده. مهم اینه که در یک جامعه خوب افراد بتونن به گزینه‌های سالم و کم‌خطر دسترسی داشته باشن تا بتونن بهترین تصمیم رو برای خودشون بگیرن. بارداری خیلی وقتا یه تصادفه ولی والد شدن می‌تونه یه انتخاب آگاهانه و آزادانه و به دور از فشار باشه.

 

پس تا یه برنامه روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

اشتراک گذاری