آویشن(۳۱): صحبت کردن با نوجوانان درباره بلوغ و رابطه جنسی

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و یکم ماست. در این برنامه در مورد اهمیت و چگونگی صحبت کردن با نوجوانان درباره‌ بلوغ و روابط جنسی صحبت می‌کنم.

اشتراک گذاری

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه سی‌ و یکم ماست. در این برنامه در مورد اهمیت و چگونگی صحبت کردن با نوجوانان درباره‌ بلوغ و روابط جنسی صحبت می‌کنم.

 

صحبت کردن با کودکان و نوجوانان درباره‌ بدن، بلوغ و روابط جنسی شاید یکی از سخت‌ترین کار‌هایی باشه که والدین و دیگر سرپرست‌ها با‌هاش مواجه می‌شن. در واقع خیلی از بزرگسالان خودشون با اطلاعات کم یا نادرستی در مورد بلوغ و روابط جنسی بزرگ شدن و یا همچنان درباره این موارد احساس شرم، گناه یا خجالت می‌کنن و یا احساسات منفی دیگه‌ای دارن. یه حس قوی دیگه هم احساس ترسه. ترس از اینکه بچه‌ها دارن بزرگ و مستقل می‌شن و یا این تصور نادرست که اگر کودکان و نوجوانان  درمورد بدنشون و رابطه جنسی آموزش ببینن ممکنه بخوان که رابطه جنسی رو تجربه کنن. جالبه که بدونین نتیجه‌ ده‌ها سال تحقیق نشون داده که آموزش جنسی درست به کودکان و نوجوانان نه تنها موجب می‌شه نوجوانان تجربه رابطه جنسی رو به تعویق بیاندازن بلکه این نوع آموزش احتمال رفتار‌های پرخطر جنسی رو هم کاهش می‌ده. این در حالیه که نبود آموزش و حتی بدتر، آموزش نادرست تاثیرات بسیار مخربی  هم در دوران نوجوانی و هم در بزرگسالی به همراه داره.

 

به عنوان یک بزرگسال و سرپرست وظیفه شما فراهم کردن منابع خوب و یاد دادن ارزش‌های خوب هم به زبان و هم در رفتاره. این خیلی مهم نیست که شما جواب همه سوال‌ها و کنجکاوی‌های فرزندتون رو بدونین. مهم اینه که فرزندتون احساس کنه که می‌تونه به شما اعتماد کنه. اون باید بتونه سوال‌هاش رو بدون حس شرم و خجالت از شما بپرسه و بدونه که شما سعی‌ می‌کنین یه جواب مناسب رو براش پیدا کنین. تحقیقات نشون دادن که اغلب کودکان از سنین بسیار پایین به کنجکاوی در مورد بدنشون، اندام جنسی‌ خودشون و اطرافیانشون، و حتی مفاهیمی از جمله جنسیت و گرایش جنسی و روابط عاطفی می‌‌پردازن. اگر اونا احساس کنن که نمی‌تونن با شما راحت باشن برای ارضای این کنجکاوی به را‌ه‌های دیگه دست ‌می زنن که می‌تونه سلامت جسمی و روانی خودشون و اطرافیانشون رو در خطر بندازه. اما خب، شاید این سوال پیش بیاد که این طور صحبت‌ها رو باید از کی آغاز کرد؟

در واقع جواب این سوال برای هر خانواده‌ای و حتی هر کودکی متفاوته. صحبت کردن در مورد بدن و مسائل جنسی شامل خیلی موارد می‌شه و فقط خودتون و سایر سرپرست‌‌ها می‌تونین تصمیم بگیرین که فرزندتون چقدر برای درک و فهم هر نوع مطلب آمادگی داره. به طور کلی خوبه که فرزندتون قبل ازرسیدن به بلوغ در مورد تغییراتی که در بدنش پیش خواهد اومد بدونه تا بتونه خودش رو از نظر روانی آماده کنه. یادتون باشه که این نوع آموزش چیزی نیست که یه شبه تمام بشه بلکه آموزش جنسی باید یک آموزش فراگیر و مداوم باشه و مبنای مباحث جدی‌تر باید از کودکی ریخته بشه. پس من شما رو تشویق می‌کنم که خودتون رو برای گفتگو‌های صادقانه متنوع و متعددی  مربوط به بدن، حد و مرز‌ها، ارزش‌های خوب، اهمیت کسب اجازه قبل از تماس با افراد دیگه، نه گفتن به تماس نامناسب، و در نهایت بلوغ و برقراری رابطه عاطفی، عشقی و جنسی آماده کنین.

 

خب، حالا که به اهمیت آموزش جنسی درست پی بردیم بیاین چند‌ تا راهکار مناسب رو با هم مرور کنیم. اولین قدم برای آموزش جنسی درست اینه که شما ارزش‌ها و باور‌های خودتون رو در این زمینه بشناسین و محدودیت‌های خودتون رو هم مشخص کنین. وقتی صحبت از مسائل جنسی و سکس می‌شه چه حسی بهتون دست می‌ده و چرا؟ به نظرتون چه ارزش‌‌هایی برای برقراری روابط انسانی خوب مهمن؟ چه تفاوت‌هایی بین ارزش‌های خانواده شما و دیگر خانواده‌ها یا جامعه می‌تونه وجود داشته باشه؟ اگر ارزش‌ها و باور‌های فرزندتون با ارزش‌های شما متفاوت باشن با این مسئله چگونه برخورد خواهید کرد؟ و خیلی سوال‌های دیگه که خوبه شما و دیگر سرپرست‌ها از قبل در موردشون گفتگو کنین.

 

وقتی نوبت به صحبت کردن در مورد بلوغ می‌رسه، اول از همه خوبه که از فرزندتون بپرسین که در این مورد چه اطلاعات و احساسات و سوال‌هایی داره. در پاسخ به این سوال‌ها خوبه که علاوه بر تاثیر هورمون‌ها روی بدن، درباره تغییرات احتمالی احساسات و افکار فرزندتون هم توضیح بدین. فرزند شما شاید در مورد بلوغش خوشحال باشه یا شاید این موضوع براش ناراحت‌کننده و حتی ترسناک باشه. اینجا شاید خوب باشه که در مورد ارزش‌‌ها و رفتار‌های مربوط به بلوغ با کودکتون صحبت کنین. یادتون باشه که فرزند شما شاید ترنس باشه یعنی شاید جنسیتش با جنسیتی که براش در نظر گرفتین همخوانی نداشته باشه. این مسئله می‌تونه بلوغ و در کل زندگی رو برای فرزندتون خیلی دشوار کنه و اون نیاز داره که شما ازش پشتیبانی همه‌جانبه کنین. من در مورد بلوغ نوجوانان ترنس در برنامه‌های آینده بیشتر توضیح ‌می‌دم ولی فعلا خوبه که اعتماد فرزندتون رو جلب کنین و به جای سعی در تغییر دادنش بهش نشون بدین که ترنس بودنش چیزی رو از عشق و علاقه شما به اون کم نمی‌کنه. متاسفانه به دلیل فشار‌های خانواده و جامعه درصد بالایی از کودکان ترنس دست به رفتار‌های مخرب و حتی خودکشی می‌زنن. پس امیدوارم که شما و دیگر سرپرست‌‌های فرزندتون تلاشتون رو بکنین تا از این فشار‌ها کم کنین .  

یکی از تاثیرات معمول بلوغ روی بچه‌ها با هر نوع اندام جنسی افزایش کنجکاوی و علاقه به رابطه جنسیه. متاسفانه شاید باوری وجود داشته باشه که این علاقه و کنجکاوی برای همه پسر‌‌ها بیشتر از دختراست ولی واقعیت اینه که شرایط هر کودکی متفاوته. خوبه که فرزند شما بدونه که با فکرکردنش  به مسائل جنسی چیزی ازارزشش کم یا زیاد نمی‌شه . در دوران بلوغ نوجوانان ممکنه فانتزی‌‌های جنسی زیادی داشته باشن و این مسئله خیلی طبیعیه. چیزی که مهمه اینه که فرزندتون بتونه تشخیص بده که داشتن تمایلات و فانتزی‌‌های جنسی چیز بدی نیست، اما وقتی نوبت به واقعیت و دیگر افراد می‌رسه این مهمه که اون طبق ارزش‌های خودش و خانواده‌اش وبا در نظر گرفتن همه جوانب و عواقب رفتارش عمل کنه. یادتون باشه که در مورد تمایلات جنسی فرزندتون پیش‌داوری نکنین. احتمال داره که فرزند شما دو‌جنس‌گرا یا همجنس‌گرا باشه و یا اصلاً هیچ‌جنس‌گرا باشه. بعضی نوجوانان شاید درباره تمایلات و گرایش جنسی‌شون قطعیت داشته باشن و بعضی دیگه فقط کنجکاوی نشون می‌دن و نیاز به زمان و پشتیبانی دارن تا خودشون رو بهتر بشناسن. مهم‌تر از اینکه فرزند شما چه گرایش جنسی‌ای داره، اینه که متوجه باشه که احترام و اعتماد ریشه هر‌گونه رابطه انسانی خوبه و با یاد‌گرفتن و تمرین روش‌های خوب گفتگو کردن درباره خواسته‌ها و مسائلش می‌تونه روابط عاطفی و جنسی خوبی رو در آینده تجربه کنه.

 

می‌دونم شاید وارد شدن در جزییات در مورد بلوغ و مسائل جنسی براتون دشوار باشه ولی من شما رو تشویق می‌کنم که سعی کنین تا جایی که فرزندتون آمادگی داره باهاش واقعیت این مسائل رو در میون بذارین. یادتون باشه که امروزه در عصر اینترنت بچه‌ها به هر نحوی میل کنجکاوی خودشون رو ارضا می‌کنن پس بهتره که با اونا راحت باشین تا اونا هم بتونن به شما اعتماد کنن. هم در مورد خوبی‌ها و زیبایی‌‌های رفتار‌ها و روابط جنسی باهاشون صحبت کنین و هم در مورد اهمیت احترام به حد و مرز‌های همه افراد از جمله خودشون. سکس و رابطه جنسی همون‌قدر که شامل لذت و نزدیکی و احساسات خوب می‌شه شامل رفتار‌های بد از جمله خشونت و آزار جنسی هم می‌شه. نوجوان شما نیاز داره که بتونه به خودش اعتماد کنه تا تفاوت بین رفتار مناسب و نامناسب رو تشخیص بده. داشتن اطلاعات درست در این زمینه می‌تونه برای پیشگیری ازآسیب به فرزندتون کمک کنه. متاسفانه کودکان و نوجوانان زیادی می‌تونن مورد خشونت یا آزار جنسی واقع بشن و این مهمه که اونا بتونن به شما پناه بیارن و این مسئله رو با شما در میون بذارن و بدونن که شما تحت هیچ شرایطی اونا رو مقصر نخواهید دونست.

 

من به همراه این برنامه چند تصویر ساده در مورد بیولوژی بدن و بلوغ تهیه کرده‌ام که در کانال تلگرام و اینستاگرام، فیسبوک و وبسایت آویشن منتشر خواهم کرد تا شما بتونین بنا به ترجیح خودتون برای آموزش به فرزندتون ازشون استفاده کنین. ضمناً یادتون باشه که این برنامه‌های رادیویی همراه متن و تصاویری که تهیه می‌کنم در کانال ماهواره‌ای توشه هم در دسترسه.  من شما رو تشویق می‌کنم به آموزش خودتون در این زمینه ادامه بدین و از ندونستن یا اشتباه کردن نترسین و این اطلاعات رو با سایر افراد بزرگسالی که می‌دونین درگیر این پرسش‌ها هستن در میون بذارید.  

 

تا یه برنامه دیگه روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

اشتراک گذاری