آویشن(۲۷):زودانزالی

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه بیست و هفتم ماست. در این برنامه من به زودانزالی می پردازم.

اشتراک گذاری

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه بیست و هفتم ماست. در این برنامه من به زودانزالی می پردازم.

 

برنامه امروز قسمت اول از سری برنامه‌‌ها در مورد اختلالات آلت جنسی منتسب به مردان یا همون کیره. زودانزالی از اون نوع مشکلاتیه که علت و حتی تعریف دقیقش همچنان مورد بحث و تحقیق قرار داره. به طور کلی زودانزالی به حالتی گفته می شه که انزال کیر قبل از اینکه فرد دارای کیر یا شریک جنسی فرد آماده انزال باشن اتفاق بیافته. اما در واقع زودانزالی از نظر پزشکی تعریفی بسیار محدودتر داره. سازمان بین المللی پزشکی جنسی یا (ISSM) زودانزالی رو به عنوان انزال در کمتر یا حدود یک دقیقه بعد از دخول تعریف می‌کنه، بخصوص وقتی که انزال بدون کنترل فرد اتفاق بیافته و در زندگی جنسی فرد اختلال و اضطراب ایجاد کنه.

 

با توجه به این تعریف تنها حدود ۱ تا ۲ درصد افراد دارای کیر دچار زودانزالی هستن. اما واقعیت اینه که درصد خیلی بالاتری از افراد از زودانزالی شکایت دارن. اینکه چه چیزی زودانزالی محسوب می‌شه تا حد زیادی به انتظارات شما از سکس برمی‌گرده که تا حد زیادی هم به نوع رابطه شما با شریک جنسی‌تون بستگی داره. برای همین هم بخش مهمی از فرآیند بهبود شامل صحبت کردن در مورد این موضوع با پارتنرتون و حمایت اون می‌شه.

 

ولی اول بیاین بیشتر در مورد زودانزالی یاد بگیریم. اغلب افرادی که از زودانزالی شکایت می‌کنن کنترل نسبی و یا موقت روی انزال دارن اما به دلایل متفاوتی، از جمله افزایش لذت جنسی خودشون و شریک‌ جنسی‌شون، دوست دارن که زمان دخول روافزایش بدن. امروزه از طرفی رابطه جنسی روی دخول متمرکز و محدود شده و از طرفی دیگه تحت تاثیر اغلب فیلم‌های پورن این تصور وجود داره که اولاً تمام لذت جنسی باید کیرمحور باشه و دوماً اینکه فرد دارای کیر باید بتونه برای مدت زیادی بدون انزال و یا از دست دادن نعوظ  دخول رو ادامه بده. وقتی می‌گیم «کیرمحور» یعنی این که رابطه جنسی در غالب لذت و عملکرد کیر تعریف می‌شه و هر عمل جنسی که شامل تحریک کیر نیست نادیده گرفته می‌شه. جالبه که بدونین نیمی از افراد دارای کیر زیر شش دقیقه بعد ازشروع دخول به انزال می‌رسن  و نیمه دیگه اغلب زیر بیست تا سی دقیقه. پس بیاین انتظاراتمون رو از کارکرد کیر واقعی‌تر کنیم و یادمون باشه که اونچه که در رسانه‌‌ها و پورن نشون داده می‌شه نمونه اغراق شده فانتزی‌های جنسی معدودی از تهیه‌کنندگان صنعت پورن هست و نه واقعیت عملکرد بدن انسان.

با این وجود واضحه  که زودانزالی می‌تونه موجب نارضایتی جنسی افراد و بخصوص اضطراب جنسی بشه. خوبه که بدونین اگرچه اضطراب می‌تونه زودانزالی رو تشدید کنه خودش عامل زودانزالی نیست. در واقع دلایل نامعلوم و پیچیده‌ای می تونن به زودانزالی بیانجامن و تاکنون تحقیقات به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیدن. چیزی که مهمه اینه که زودانزالی در درجه اول فرد دارای کیر رو تحت تاثیر قرار می‌ده و تحت فشار گذاشتن فرد چیزی رو بهتر نمی‌کنه.

 

قبل از اینکه در مورد راهکار‌ها صحبت کنم مهمه که بگم اگر زودانزالی  و یا هر مشکل دیگه در اندام جنسی‌تون به طور ناگهانی و یا همین اواخر  پدیدار شده حتما ً به یه پزشک مراجعه کنید تا یه آزمایش کلی براتون بنویسه و همین‌طور ازش بخوایین تا سلامت تیرویید و بخصوص پروستاتتون رو چک کنه. نکته دوم اینه که با اینکه این راهکارها برای ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که زودانزالی دارن موثر واقع می‌شن، برای عده‌ای هم ممکنه زودانزالی تحت هیچ شرایطی بهبود پیدا نکنه. و حتی برای افرادی که زودانزالی بهبود پیدا می‌کنه این مسئله لزوماً به معنای کیفیت بهتر رابطه جنسی نیست. پس من شما رو تشویق می‌کنم که با مشاوره با شریک‌ جنسی‌تون و در صورت لزوم یک روانشناس مسائل جنسی و یا یه سکسولوژیست با هم تصمیم بگیرین که چه روش‌هایی غیر از دخول کیر می‌تونه برای شما و شریکتون لذت به همراه داشته باشه. به عنوان مثال شما می‌تونین با تمرکز بیشتر روی سکس دهانی و دخول انگشتان و یا همراه با اسباب‌بازی‌های جنسی و حتی شبیه‌سازی فانتزی‌های جنسی یک جلسه پر از اشتیاق و لذت رو داشته باشین و دخول کیر و تا انتهای جلسه و وقتی که هر دو براش آماده هستین به تاخیر بندازین.من به همه افراد توصیه می کنم تا کمتر روی عملکرد کیر متمرکز بشن و روش‌های گوناگون برای تجربه لذت جنسی رو که در برنامه‌های قبلی هم در موردشون توضیح دادیم امتحان کنن.

 

خب اینجا می‌خوام سه روش معمول و غیردارویی برای بهبود زودانزالی رو مطرح کنم. همه این روش‌ها با اینکه به تنهایی قابل اجرا هستن به کمک یه شریک مشتاق و صبور و همین‌طورهمراه با مشاوره یک روانشناس مسائل جنسی و یا یک سکسولوژیست می‌تونن خیلی موثرتر باشن.   

 

روش اول که خیلی رواج داره همون حواس پرت کردنه. در این روش افراد اغلب سعی می‌کنن تا به چیزی به اصطلاح «غیرسکسی» فکر کنن تا برانگیختگی جنسی‌شون کاهش پیدا کنه و انزال به تاخیر بیافته. مشکل این روش اینه که حواس‌پرت کردن نه تنها می‌تونه لذت شما رو در هنگام سکس کاهش بده بلکه می‌تونه موجب اختلال نعوظ هم بشه. اختلال نعوظ به حالتی گفته می‌شه که فرد توانایی راست نگه ‌داشتن کیر رو به طور دائم یا موقت نداره. توصیه من اینه که به جای فکر کردن به چیز‌های غیرسکسی سعی کنین تا روی هر چیزی در زمان حاضرغیر از حس لذت و برانگیختگی در کیرتون تمرکز کنین. مثلاً می تونین روی چشم‌ها، لب‌ها یا مو‌های شریکتون تمرکز کنین.

روش دوم روش فشار دادنه. در این روش شما به پشت می‌خوابین و از یه شریک مشتاق می‌خوایین تا با دستش کیر شما رو  تحریک کنه. وظیفه شما اینه که روی حس جنسی‌تون تمرکز کنین و همین که احساس کردین دارین به انزال نزدیک می‌شین به شریکتون سریع اطلاع بدین. به محض اشاره شما شریکتون باید تحریک رو متوقف کنه و به جاش منطقه زیر سر کیر رو به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه فشار بده تا جریان خون و سفتی کیر کاهش پیدا کنه. بعد از فشردن زیر سرکیر شریکتون باید هر گونه تماس با کیر رو به مدت سی ثانیه تا یک دقیقه متوقف کنه تا برانگیختگی جنسی شما تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کنه. بعد از اینکه حس نزدیکی به انزال کاملاً از بین رفت شریکتون می‌تونه این کار رو از اول شروع کنه. توصیه می‌شه تا این کار رو در هر جلسه ۴ تا ۵ بار ادامه بدین و وقتی کنترل‌تون بهتر شد می‌تونین به جای تحریک دستی، تحریک دهانی و در نهایت دخول رو امتحان کنین. راستی یادتون هم نره که با نفس عمیق کشیدن و شوخی کردن سعی کنین تا تنش رو کاهش بدین تا هم به شما و هم به شریکتون خوش بگذره.

 

روش سوم، که همون روش «توقف و شروع دوباره» است مثل روش فشار دادن می‌مونه فقط به جای فشاردادن خود شخص می‌تونه به محض احساس نزدیکی به انزال تحریک یا دخول رو متوقف کنه و بعد از کاهش برانگیختگی به اندازه کافی، تحریک رو از اول شروع کنه. شما حتی می تونین بعد از توقف دخول به طور ملایم بیضه‌ها رو به پایین و خارج از بدن بکشین و یا از یک کاک‌رینگ برای پایین نگهداشتن بیضه‌‌ها کمک بگیرین. کاک‌رینگ از یک یا چند حلقه مخصوص تشکیل شده که کاربرد‌های گوناگونی از جمله تاخیر انزال داره. یکی از مزایای روش «توقف و شروع دوباره» اینه که وقتی شما و شریکتون آماده انزال و ارگاسم هستین لذت انزال می‌تونه چندین برابر بشه.   

 

اگر تمرین این روش‌ها به شما کمکی نکرد شما می‌تونین از روش‌های دیگری هم استفاده کنین که حتما باید تحت نظر پزشک باشه. با وجود تلاش زیاد شرکت‌های دارو‌سازی تا کنون داروی مشخصی برای زودانزالی درست نشده اما در بعضی افراد داروهای ضدافسردگی و بعضی دارو‌های ضد درد و حتی گیاهان دارویی آرام‌بخش می‌تونن در به تاخیر انداختن انزال موثر باشن. چون این دارو‌ها روی سیستم عصبی تاثیر می‌ذارن، به همراه تاخیر انزال شما ممکنه کاهش لذت جنسی و علاقه جنسی رو هم تجربه کنین.

 

یه روش دیگه هم می‌تونه استفاده از مقدار کمی کرم‌ بی‌حس کننده باشه. این مهمه که همراه با این کرم‌ها حتما از کاندوم استفاده کنین تا دست، دهان، واژن و یا مقعد شریکتون بی‌حس نشه. کرم‌های بی حس کننده متاسفانه لذت جنسی رو هم تا مقدار زیادی کاهش می‌دن. شما می‌تونین از کاندوم بدون کرم بی‌حس کننده هم استفاده کنین تا ببین آیا تاثیری در به تاخیر انداختن انزال داره یا نه. در هر صورت امیدوارم که با پشتکار و ذهنی باز بتونین افق‌های جنسی‌تون رو گسترده کنین و کیفیت زندگی جنسی‌تون رو بالا ببرین.

 

تا برنامه آینده روز و شبتون هر جا که هستین پراشتیاق و دلاتون پر ‌ذوق.

اشتراک گذاری