آویشن(۲۵) : وجینیسموس

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت ولذت جنسی هستم و این برنامه بیست و پنجم ماست. امروز می‌خوام درباره وجینیسموس صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه‌ بیست و پنجم: وجینیسموس(واژینیسموس)

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت ولذت جنسی هستم و این برنامه بیست و پنجم ماست. امروز می‌خوام درباره وجینیسموس صحبت کنم.

 

وجینسیموس یا واژینسموس یه سندرمه که در اون انقباض شدید ماهیچه‌های لگن در اثر تماس یا فشار، دخول واژنی رو به طور موقت یا دائم دردناک یا غیرممکن می‌کنه. این نوع انقباض که یه عکس العمل غیر ارادیه به دلایل زیادی می‌تونه اتفاق بیافته. خبر خوب اینه که برای بهبودی وجینیسموس راهکار‌هایی وجود داره که در این برنامه بهشون می‌پردازیم.

 

همونطور که همیشه می گیم درد در یک رابطه جنسی و بخصوص دخول جایی نداره. من در برنامه‌های آینده در مورد درد خود‌خواسته بیشتر توضیح می‌دم ولی امروز می‌خوام ازتون خواهش کنم تا درد واژنی رو نادیده نگیرین چه دفعه اول باشه دخول دارین، چه هزارم. متاسفانه باورنادرستی وجود داره که درد در هنگام پذیرفتن دخول طبیعه. طبیعی دونستن و نادیده گرفتن درد دخول نه تنها می تونه آسیب جسمی و روانی شدیدی به شما بزنه و شما رو از لذت جنسی محروم کنه و اعتماد به نفستون رو کاهش بده، بلکه درمان نکردن علت درد در مواردی می تونه فوق‌العاده خطرناک باشه. پس امیدوارم که سلامت اندام جنسیتون و اهمیت لذت جنسیتون رو جدی بگیرین.

 

احساس درد در هنگام دخول واژنی می‌تونه به دلایل مختلفی بوجود بیاد از جمله، عدم آمادگی روانی و برانگیختگی لازم برای دخول، عدم استفاده کافی از مایع روان‌کننده، عمق بیش از اندازه یا زاویه‌ نامناسب برای دخول، آندومتریوز یا رشد غدد رحمی خارج از رحم، عفونت‌های لگنی، و بیماری‌های آمیزشی. اگرهیچ‌کدوم از این موارد در مورد شما صادق نیست و شما همچنان دخول دردناک دارین شما ممکنه سندرم وجینیسموس داشته باشین.   

 

سندرم وجینیسموس که اغلب توسط پزشکان نادیده گرفته می‌شه و تشخیص‌ داده نمی‌شه می‌تونه تاثیر فیزیکی و روانی شدیدی داشته باشه. پیش‌بینی می‌شه که حداقل یک نفر از هر ده نفری که کس دارن از وجینیسموس رنج می‌برن ولی به دلایل گوناگون بخصوص فرض کردن اینکه درد در هنگام دخول طبیعیه، این افراد اغلب مشکلشون رو با کسی در میون نمی‌ذارن و برای درمان یا بهبود وجینیسموس اقدامی نمی‌کنن.  

وجینیسموس در بعضی افراد همیشه وجود داشته و برای بعضی افراد بعد‌ها بوجود میاد. بعضی افراد ممکنه برای اولین بار هنگام استفاده از تمپون یا خود‌ارضایی با اسباب‌بازی‌های جنسی به این موضوع پی ببرن و بعضی‌های دیگه هنگام رابطه جنسی با یه پارتنر. و در مواردی هم بعضی انواع تماس، مثل استفاده از تمپون ممکنه دردناک نباشه اما دخول اندام یه پارتنر مثلاً دخول انگشتان یا کیر می‌تونه موجب انقباض ماهیچه‌های لگنی بشه.    

 

ماهیچه‌ای که به طور معمول موجب وجینیسموس می‌شه به نام ماهیچه پی سی شناخته می‌شه. ماهیچه پی سی همون ماهیچه‌ایه که با استفاده از اون می‌تونین جریان ادرار رو متوقف کنین.  ماهیچه‌ پی سی به همراه دیگر ماهیچه‌های لگنی و ماهیچه‌های ران و شکم می‌تونن در بوجود اومدن وجینیسموس موثر باشن. برای تشخیص دقیق اینکه کدوم ماهیچه‌ها درگیر هستن خوبه که به یه پزشک متخصص زنان مراجعه کنین. با اینکه این انقباض شدید صرفا یه فرآیند فیزیکیه، در بسیاری از موارد دلایلی روانی مثل ترس، نگرانی، و تروما عامل اصلی این انقباض هستن. در موارد خاصی هم این عکس‌العمل غیرارادی می‌تونه از عوارض جانبی یه مشکل دیگه مثل سندرم روده تحریک‌پذیر باشه.  

 

ترس و نگرانی از دخول به دلایل زیادی ممکنه بوجود اومده باشه. اگر اخیراً یه معاینه پزشکی دردناک در واژن داشتین یا دچار یه عفونت‌ لگنی دردناک بودین ممکنه بدنتون تماس با واژن رو به طور خودکار با درد مرتبط کنه. جدای از ترومای فیزیکی مثلاً در اثر آسیب به واژن، ترومای روانی مثلاً در اثر خشونت جنسی می‌تونه عامل ترس و نگرانی هم باشه. محققان نشون دادن که درصد بالایی از افرادی که وجینیسموس دارن قربانی خشونت جنسی بودن. تجربیات و احساسات جنسی منفی چه به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه می تونن در بوجود اومدن و یا شدیدتر شدن وجینیسموس موثر باشن.  

 

یه عامل روانی معمول دیگه هم باورهای غلط در مورد رابطه جنسی و دخوله. امروزه  در خیلی از فرهنگ‌ها هنوز هم تاکید بیش از اندازه‌ای بر باکرگی و نادرست بودن رابطه جنسی می‌شه. به زنان و افرادی که کس دارن یاد داده می‌شه تا از سکس فقط انتظار درد و ناراحتی داشته باشن و نه لذت. و یا تحت تاثیر رسانه‌‌ها اونا انتظار دارن که بدون آمادگی روانی و برانگیختگی جنسی یا استفاده از مایعات روان‌کننده بلافاصله برای دخول آماده باشن. بعضی‌ها همین‌طور احساس شرم و گناه زیادی درمورد دخول دارن چون از نظر فرهنگی بدنشون بر مبنای باکرگی ارزش‌گذاری شده. این همه  تصورات منفی و نادرست لزوماً یک شبه و پس از ازدواج از بین نمی‌ره و برقراری رابطه جنسی رو سخت‌ می کنه و می‌تونه به وجینیسموس بیانجامه.  

بعد از تشخیص درست وجینیسموس نوبت به درمان می‌رسه. این مهمه که شما خودتون مشتاق درمان باشین. اگر شما به هر دلیلی علاقه‌ای به داشتن دخول واژنی ندارین شما همچنان می‌تونین یه زندگی جنسی معمولی و رابطه‌های جنسی مورد پسند خودتون رو حتی همراه با ارگاسم داشته باشین.

 

وقتی تصمیم به درمان گرفتین بسته به نوع تشخیص، شما ممکنه اغلب به طور همزمان نیاز به یک روانشناس متخصص در زمینه ناراحتی‌های جنسی و همچنین یه فیزیوتراپیست یا متخصص بیماری‌های زنان یا سکسولوژیست متخصص داشته باشین. روانشناس می‌تونه برای بهبود ترومای روانی، نگرانی، درک و بیان احساسات و نیاز‌های جنسی و آموزش روش‌های ریلکس کردن و آروم‌شدن و مدیتیشن به شما کمک کنه.

 

از طرف دیگه فیزیوتراپیست‌های متخصص اغلب کار رو با یک مجموعه از دیلاتور‌ها شروع می‌کنن که قطرشون از نازک شروع شده و کم کم کلفت‌تر می شه. دیلاتور‌ها که از مواد امن برای بدن ساخته شدن به شما کمک می کنن تا ماهیچه‌های لگنی رو کم‌کم به دخول عادت بدین. شما می‌تونین از انگشت‌‌ها هم برای این‌کار استفاده کنید. اگر در طول درمان یک پارتنرصبور و مناسب دارین می‌تونین ازش بخوایین تا با شما رابطه جنسی بدون دخول داشته باشه و وقتی شما آمادگی روانی و برانگیختگی جنسی کافی دارین کم‌کم با اختیار خودتون می‌تونین تصمیم بگیرین تا از دیلاتور‌ها با کنترل خودتون استفاده کنین. پوزیشن جنسی‌ مناسب هم می‌تونه به شما کمک کنه. مثلاً اگر روی کیر شریک‌جنسی‌تون بشینید، کنترل بیشتری روی میزان و سرعت دخول کیر دارید. در مواردی هم  روانشناس یا فیزیوتراپیست ممکنه از شما بخواد تا برای مدتی هرگونه دخول با شریک جنسی رو متوقف کنین تا بهبودی بیشتری پیدا کنین.  

 

امروزه درمان‌های دیگه‌ای از جمله تزریق بوتاکس در ماهیچه پی سی یا استفاده از شیاف‌های واژنی حاوی دارو‌های ریلکس کننده و آرام‌بخش مورد بررسی و آزمایش قرار داره. بعضی از این روش‌ها ممکنه حساسیت بافت واژن رو به طور موقت یا دائم از بین ببرن پس از پزشکتون در این مورد سوال کنین و تصمیمی بگیرین که برای بدنتون مناسبه. در هر صورت خوبه که بدونین اکثر افراد تحت درمان برای وجینیسموس بهبودی قابل توجهی پبدا می‌کنن پس امیدتون رو از دست ندید و با پشتکار پیش برین!

 

تا برنامه آینده روز و شبتون هرجا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری