Artist: Avishan آویشن(۲۴) : بی‌جنس‌گرایی و بی‌عاطفه‌گرایی

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت ولذت جنسی هستم و این برنامه بیست و چهارم ماست. امروز می‌خوام درباره بی‌جنس‌گرایی و بی‌عاطفه‌گرایی صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه‌ بیست و چهارم: بی‌جنس‌گرایی و بی‌عاطفه‌گرایی

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت ولذت جنسی هستم و این برنامه بیست و چهارم ماست. امروز می‌خوام درباره بی‌جنس‌گرایی و بی‌عاطفه‌گرایی صحبت کنم.

 

بی‌جنس‌گرایی یا همون هیچ‌جنس‌گرایی، یک نوع گرایش منحصر به فرده که معمولاً به عدم علاقه به برقراری روابط جنسی گفته می‌شه. این تعریف اما خیلی کلیه. امروزه از بی‌جنس‌گرایی به عنوان یک اصطلاح کلی  استفاده می‌شه که شامل زیر‌دسته‌ها و برچسب‌های مرتبط  فراوونیه. پس بیاین این تعریف‌ها رو با هم مرور کنیم و چند نمونه از داستان‌های زندگی افراد بی‌جنس‌گرا و بی‌عاطفه‌گرا رو هم بررسی کنیم.

 

افراد بی‌جنس‌گرا تجربیات مختلفی دارن و باید حواسمون باشه تا درباره تجربه و زندگی هیچکس کلی گویی نکنیم. رفتار جنسی و تجربه جنسی افراد بی‌جنس‌گرا می‌تونه خیلی با هم متفاوت باشه. بعضی افراد بی‌جنس‌گرا اصلاً هیچ علاقه‌ای به برقراری هیچ نوع رابطه یا تماس جنسی ندارن، در حالی که بعضی‌های دیگه ممکنه خود‌ارضایی کنن ولی مشتاق برقراری رابطه با یه شریک نباشن. بعضی افراد بی‌جنس‌گرا تجربه رابطه جنسی با یه شریک رو داشتن و بعضی ها هم نه. بعضی‌هاشون ممکنه تحت شرایط خاصی باز هم رابطه جنسی داشته باشن و بعضی افراد هم تحت هیچ شرایطی تمایل به سکس ندارن. بعضی افراد بی‌جنس‌گرا اگر سکس دارن ممکنه خیلی ازش لذت ببرن و بعضی‌های دیگه ممکنه تجربه لذت رو کمتر داشته باشن و به دلایل دیگه‌ای سکس داشته باشن. جدای از سکس، افراد بی‌جنس‌گرا مثل سایرافراد ممکنه علاقه به برقراری روابط عاطفی داشته باشن یا نه. و یا حتی بخوان تشکیل خانواده بدن.

 

بله درسته. گرایش جنسی و عاطفی همه افراد لزوماً یکسان نیست. فردی ممکنه بی‌جنس‌گرا باشه ولی علاقه داشته باشه با کسی که هم جنسیت خودشه یه رابطه عاطفی داشته باشه. پس این فرد می تونه خودش رو یک بی‌جنس‌گرای هم‌عاطفه‌گرا بدونه! راستی افرادی هم هستن که اصلا علاقه به برقراری رابطه عاطفی ندارن. به عدم علاقه به برقراری رابطه عاطفی بی‌عاطفه‌گرایی هم گفته می شه. مثل بی‌جنس‌گرایی، بی‌عاطفه‌گرایی هم یک برچسب کلی محسوب می شه و نباید در مورد تجربه عاطفی افراد بی‌عاطفه‌گرا کلی‌ گویی کرد.

یه پیش‌فرض رایج در مورد افراد بی‌جنس‌گرا و بی‌عاطفه‌گرا اینه که این افراد لزوماً به دلیل یه تجربه منفی یا ترومای پیشین بی‌جنس‌گرا یا بی‌عاطفه‌گرا شدن و در مواردی هم افراد اصرار دارن که تحت درمان فرد بی‌جنس‌گرا یا بی‌عاطفه‌گرا می تونه گرایشش رو تغییر بده و یا با ملاقات یه شریک متفاوت  نظرش ممکنه عوض بشه. این پیش‌فرض خیلی آسیب زننده است و پیچیدگی رفتار و گرایشات جنسی و عاطفی انسان رو نادیده می‌گیره. این پیش‌فرض همچنین تصور می‌کنه که تمایل به برقراری روابط جنسی و عاطفی یه امر ذاتیه که همه باید ازش پیروی کنن و اگر کسی علاقه به این کار نداشت اون فرد لزوماً مشکلی داره که باید برطرف بشه. هر کسی با هر گرایشی ممکنه قربانی خشونت خانگی یا جنسی بوده باشه و یا تجربیات عاطفی و جنسی بدی داشته باشه و اینکه این تجربیات چه تاثیری روی گرایشات مختلف ما از جمله گرایش جنسی و عاطفی ما دارن نه تنها غیرقابل پیش‌بینیه بلکه مسئله‌‌ای بسیار شخصیه و هر فردی بنا به تمایل خودش می‌تونه در این مورد کنجکاوی یا اظهار نظر کنه. همون‌طور که ما گرایش فردی که دگرجنس‌گرا و دگرعاطفه‌گراست رو زیر سوال نمی‌بریم، هیچ لزومی نداره به گرایش افراد دیگه شک کنیم یا به دنبال دلیلی برای توجیه‌اش بگردیم. درک بهتر از گرایش جنسی و عاطفی برای همه افراد با همه نوع گرایش ممکنه اتفاق بیافته و فقط خود شخص می‌تونه تصمیم بگیره تا در این صورت از برچسب جدیدی استفاده کنه یا نه.

 

راستی بی‌جنس‌گرایی با تجرد فرق داره. تجرد یه انتخاب شخصیه و لزوماً به معنای عدم علاقه به برقراری روابط جنسی نیست بلکه شخص تصمیم می‌گیره تا سکس نداشته باشه. مثلاً خیلی کشیش‌ها و راهبه‌های کاتولیک به خاطر دینشون تجرد اختیار می‌کنن در حالی که ممکنه دگر‌جنس‌گرا یا دوجنس‌گرا یا همجنس‌گرا باشن یا یه گرایش جنسی و عاطفی دیگه داشته باشن. و یا بعضی افراد قبل از ازدواج دست به تجرد می‌زنن یا حتی بعضی افراد هم بعد از سال‌ها ازدواج  به هر دلیلی به تجرد روی میارن.

 

اگر شما بی‌جنس‌گرا هستین خوبه که نیاز‌ها و حد و مرز‌های خودتون رو تعیین کنین و اونا رو با ‌پارتنرهای احتمالی صادقانه در میون بذارین و بدونین که هر تصمیمی در مورد سکس داشتن یا نداشتن بگیرین این تصمیم شما لایق احترامه و یه شریک خوب کسیه که با درک و محبت شما رو پشتیبانی کنه. شما همیشه می‌تونین نظرتون رو در مورد سکس یا تماس جنسی داشتن، یا شرایط و چگونگی اون تغییر بدین وهیچکس نباید شما رو برای این کار تحت فشار بذاره یا اصرار کنه. اگر شما با یک نفر که بی‌جنس‌گراست رابطه دارین خوبه که پارتنرتون رو تشویق کنین تا این نیاز‌ها و خواسته‌ها رو با شما بیان کنه و برای بدنش هر تصمیمی که به نظرش صلاحه بگیره.  

خب، حالا که مطلب یه کم بهتر دستمون اومده بریم سراغ چند تا مثال. سمانه که یه زن ترنس ۲۶ ساله و بی‌جنس‌گراست هیچ‌وقت تو زندگیش علاقه‌ای به برقراری یه رابطه جنسی نداشته و توی رابطه‌های قبلیش هم به ندرت با پارتنر‌هاش سکس داشته. با این وجود اون گاهی اوقات خودارضایی می‌کنه و دوست داره که یه رابطه عاطفی و عشقی با یه زن دیگه داشته باشه. سمانه دلش می‌خواد که با یه زنه دیگه ازدواج کنه و با همسرش چند تا بچه بزرگ کنه. سمانه دنبال همسری می‌گرده که یا بی‌جنس‌گرا باشه یا کم‌جنس‌گرا و در صورت امکان هم حاضره فقط برای بچه دار شدن رابطه جنسی با همسرش برقرار کنه. سمانه که با کیر متولد شده و به عنوان زن هویت‌یابی می‌کنه تصمیمی برای جراحی و یا تغییر اندام جنسیش نداره. راستی کم‌جنس‌گرایی یه برچسب دیگه مرتبط با بی‌جنس‌گراییه و افردی که به ندرت و یا تحت شرایط خاصی جاذبه و علاقه جنسی رو تجربه می‌کنن از این برچسب استفاده می‌کنن.

 

نفر دومی که می‌خوام بهتون معرفی کنم اسمش مهیاره. مهیار یه پسرهمان‌جنسیتی ۳۴ ساله است که الان چندین ساله با پارتنرش ثریا داره زندگی می‌کنه. راستی پسر همان‌جنسیتی یعنی مهیار با کیر متولد شده و به عنوان مرد هویت‌یابی می‌کنه. مهیارخودش رو یه دگرباش بی‌جنس‌گرا و کم‌عاطفه‌گرا می دونه. مهیار یادشه که قبل از اینکه بدونه بی‌جنس‌گراست خیلی براش درک گرایش جنسیش سخت بود و گاهی اوقات فعالیت جنسی زیادی با افراد مختلف از جمله مرد‌های دیگه هم داشت تا ببینه آیا می‌تونه سکس مورد علاقه‌اش رو پیدا کنه یا نه. اما الان مهیار فقط به درخواست پارتنرش ثریا با اون سکس داره و از اینکه ثریا از سکس با اون لذت می بره احساس رضایت می‌کنه.  مهیار و ثریا یه رابطه چند‌شریکی دارن و اونا با هم توافق کردن که هر‌دوشون می‌تونن روابط جنسی و عاطفی با افراد دیگه هم داشته باشن. با اینکه مهیار و ثریا تصمیم ندارن بچه‌دار بشن اونا می خوان که سال‌های سال با هم زندگی کنن و قراره به زودی  یه خونه با هم بخرن. راستی اگه می‌خوایین در مورد روابط چند‌شریکی بیشتر بدونین به برنامه نوزدهم آویشن مراجعه کنین.

 

داستان‌های زندگی افراد بی‌جنس‌گرا و بی عاطفه‌گرا زیاد و گوناگونه. امروزه بخصوص از طریق اینترنت شما می‌تونین گروه‌های زیادی رو پیدا کنین که از برچسب‌های مختلف برای بیان گرایش و علایق و تجربیاتشون استفاده می‌کنن. مثلاً خیلی افراد بی‌جنس‌گرا و هیچ‌جنس‌گرا به طور مخفف به خودشون می‌گن «ایس» که از کلمه انگلیسی «ایسکشوال — asexual» میاد. همین‌طور برچسب کم‌جنس‌گرا یا «گری‌سکشوال — ‌graysexual» داره طرفداران زیادی پیدا می‌کنه. در هر صورت من شما رو تشویق می‌کنم تا اطلاعات خودتون رو در این زمینه بالا ببرین و با ذهنی باز به گرایش جنسی و عاطفی خودتون و اطرافیانتون نگاه کنین.    

 

تا برنامه آینده روز و شبتون هرجا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری