آویشن (۲۰): رابطه‌ی جنسی و معلولیت

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه بیستم ماست. امروز می‌خوام درباره سکس و معلولیت صحبت کنم.

اشتراک گذاری

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگرحرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه بیستم ماست. امروز می‌خوام درباره سکس و معلولیت صحبت کنم.

 

قبل از اینکه وارد بحث شیرین سکس و معلولیت بشیم می‌خوام توضیح مختصری درباره‌ انتخاب واژه «معلول» بدم. می دونم که واژه معلول ممکنه برای بعضی افراد یه بار منفی داشته باشه چون فرض بر اینه که معلول بودن یعنی نرمال نبودن. بعضی افراد از کلمات مختلفی از جمله توان‌خواه و توان‌یاب برای هویت‌یابی استفاده می‌کنن و این انتخاب فردی شخص خیلی مهمه. خوبه که یادمون باشه افراد با معلولیت های مختلف رابطه‌های گوناگونی با این بخش ازهویتشون دارن و همه لزوماً توان‌خواهی یا توان‌یابی نمی‌کنن. من در اینجا از کلمه‌ معلول به عنوان یه واژه کلی استفاده می‌کنم با این آگاهی که بعضی افراد معلول توان‌خواه و توان‌یاب هستن و بعضی نه و بعضی‌های دیگه ممکنه نیاز‌های ویژه داشته باشن و بعضی‌ها هم نه. مثل هر هویت دیگه‌ای اینکه شخص معلول ترجیح می ده از چه واژه‌ای استفاده کنه خیلی مهمه.

 

خب، حالا بریم سر اصل مطلب. یکی از مهمترین واقعیت‌های بدن انسان اینه که هیچ وقت از نظر سلامت و کارکرد پایدار نیست. همه ما در طول زندگی‌مون ممکنه به طورموقت یا دائم دچار معلولیت جسمی یا ذهنی بشیم. علاوه بر این با افزایش سن خیلی از توانایی‌های جسمی و روانی‌مون ممکنه کاهش پیدا کنه. پس بحث رابطه جنسی و معلولیت جدای از اینکه در حال حاضر در چه شرایطی به سر می‌بریم به همه‌ مربوط می‌شه.  متأسفانه یکی از باورهای نادرست در مورد معلولیت اینه که فرد معلول اشتیاق، توانایی، و حتی جاذبه جنسی نداره. در خیلی موارد صحبت کردن در مورد اشتیاق جنسی افراد معلول تابو محسوب می‌شه و اهمیت خودش رو از دست می‌ده. این تصور وجود داره که افراد معلول توانایی برقراری رابطه جنسی رو ندارند و یا قادر به احساس لذت جنسی نیستن. اینگونه باورها نه تنها  نوعی معلول‌ستیزی محسوب می‌شه بلکه روی سلامت جسمی و روانی  فرد معلول  تأثیر خیلی منفی داره.

 

تعریف خیلی‌هامون از رابطه جنسی تحت تأثیر رسانه‌ها ازجمله پورن  به دخول محدود شده و به همین دلیل ممکنه فراموش کنیم که هر انسانی درهر شرایط جسمی می تونه لذت جنسی رو تجربه کنه.  مهم‌ترین شرط برقراری یک رابطه جنسی  توانایی ذهنی و روانی افراد برای توافق و ابراز رضایت و اشتیاق  برای تماس جنسیه. پس امیدوارم که شما چه به عنوان فردی با معلولیت‌های موقت یا دائم و چه به عنوان شریک یک فرد معلول، ذهن‌تون رو در مورد امکان برقراری رابطه جنسی باز نگه دارین و نیازهای جنسی خودتون و شریک‌تون رو نادیده نگیرین.  

 

در برنامه‌های قبلی در مورد اینکه رابطه جنسی محدود به دخول نمی‌شه صحبت کردیم. همین‌طور گفتیم که ارگاسم می تونه بدون دخول و تماس آلت جنسی هم اتفاق بیافته. هر کسی در طول عمرش ممکنه در شرایطی باشه که احتمال دخول و یا تماس آلت جنسی رو نداشته باشه ولی این دلیل بر عدم توانایی برای لذت بردن از رابطه‌ جنسی نمی‌شه. پس جدای از اینکه در حال حاضر از نظر جسمی چه توانایی‌هایی رو دارین، من شما رو تشویق می‌کنم تا ذهنتون رو درمورد گزینه‌های مختلف برای برقراری یه رابطه جنسی باز نگه دارین.

 

بذارین براتون چند تا مثال بزنم. اکثر افراد تصور می‌کنن که چون فردی فلجه یا از صندلی چرخ دار استفاده می‌کنه توانایی انجام یا پذیرش دخول رو نداره. جالبه که بدونین حتی اگر فرد به دلیل معلولیت نتونه بلافاصله در آلت جنسی‌‌اش حس برانگیختگی داشته باشه، در اکثر مواقع در اثر تحریک دستی کیر افراد فلج می تونه سفت بشه و کس افراد فلج هم می‌تونه خیس و برانگیخته بشه. راستی یادتون باشه که این واکنش به خودی خود لزوماً نشانه  آمادگی فرد برای دخول نیست و تنها واکنش طبیعی بدنه. همون طور که همیشه می‌گیم هر کسی خودش بهتر بدنش رو می‌شناسه و بهترین کار اینه که با شریکتون درباره‌ کارهای مختلفی که براتون لذت ایجاد می‌کنه صحبت کنین و با صبر و حوصله به طور مداوم گفتگو داشته باشین.

 

در بعضی موارد فرد معلول – چه به طور موقت و یا دائم – ممکنه توانایی استفاده از دست‌ها و انگشتانش رو نداشته باشه. این مسأله می‌تونه توانایی فرد رو برای خودارضایی کم و یا غیرممکن کنه. امروزه اسباب‌بازی‌های جنسی خوبی وجود داره که به صورت ویبراتور و حتی با کنترل از راه دور هم کار می‌کنن. اگر دسترسی به اینگونه اسباب‌بازی‌ها رو ندارین می‌تونین از یه شریک مشتاق درخواست کنین که همراهیتون کنه. شریک مشتاق با رضایت شما می‌تونه قسمت‌های مختلف بدنتون رو نوازش کنه یا ببوسه. انرژی جنسی می‌تونه در هر ناحیه از بدن بوجود بیاد. حتی تحریک مشتاقانه‌ انگشتان با دست یا دهان می‌تونه موجب لذت و برانگیختگی جنسی بشه و در مواردی هم با تمرین و تمرکز به ارگاسم بیانجامه.  

 

برخی مددکاران می‌تونن فرد معلول رو برای خودارضایی راهنمایی کنن و به این ترتیب کمک کنن تا فرد معلول امکان آشنایی با بدنش و لذت بردن از اون رو پیدا کنه. بعضی‌ها هم در مورد برقراری رابطه جنسی‌ سازگار با توانایی‌های فرد آموزش جنسی می‌دن. این کارعلاوه بر آموزش لفظی ممکنه شامل کمک به فرد برای دیدن بدن خودش در آینه یا همراهی کردن فرد در محلی باشه که ممکنه بتونه شریک جنسی مشتاق پیدا کنه. در بعضی موارد هم افراد از یه شریک جانشین کمک می گیرن. شریک جانشین به یک شریک جنسی حرفه‌ای می‌گن که در مورد برقراری رابطه‌ جنسی با افراد معلول دوره دیده و تجربه داره. یک نمونه از شریک‌های جانشین در فیلم سشنز(Sessions) یا جلسه‌ها ساخته بن لوین (Ben Lewin)  در سال ۲۰۱۲ نمایش داده شده که در اون یک شاعر معروف که دچار فلج اطفاله به کمک یه شریک جانشین اولین تجربه‌ جنسی‌‌اش روداره. در یک صحنه‌ می‌بینیم که شخصیت اصلی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنه به کمک یه شریک جانشین برای اولین بار تو زندگیش لذت جنسی رو تجربه می‌کنه و دخول داره.    

این مهمه که حواسمون باشه همه‌ معلولیت‌ها آشکار نیستن و خیلی از معلولیت‌ها، از جمله معلولیت‌های ذهنی و روانی، دردهای مزمن، میگرن، آسم و خیلی موارد دیگه ممکنه پنهان باشن و درامکان و کیفیت برقراری رابطه جنسی تاثیر بذارن. معلولیت یه طیفه و می تونه درجه‌اش برای یک فرد از موقت تا دائم و همین طور پنهان تا آشکار تغییر کنه. خوبه که همیشه با شریک‌تون در مورد معلولیت‌های هردوتون و جزییاتش صحبت کنین. در بعضی موارد از جمله معلولیت‌های ذهنی، فرد معلول با توجه به درجه‌ معلولیت ممکنه نیاز بیشتری به تکرار آموزش مسايل جنسی و به خصوص آموزش در مورد توافق و رضایت برای برقراری رابطه‌ جنسی داشته باشه.

 

متاسفانه در اغلب موارد به دلیل نگاه منفی به سکس و تصور اشتباه در مورد عدم اشتیاق جنسی  افراد معلول، اعتماد به نفس فرد برای صحبت کردن در مورد میل جنسی یا برقراری رابطه‌ جنسی پایین می‌ره. خوبه که همیشه یادمون باشه افراد معلول هم مثل افرادی که معلول نیستن می‌تونن گرایش‌ها و علایق جنسی متفاوتی داشته باشن. اونا ممکنه همجنس‌گرا، هیچ‌جنس‌گرا، دگرجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا باشن. و یا ممکنه ترنس باشن و یا اصلاً به عنوان مرد یا زن هویت‌یابی نکنن. در هر صورت خوبه که پیش فرض هامون رو کنار بذاریم و با دید باز نسبت به روابط جنسی و معلولیت پیش بریم.
تا یه برنامه دیگه روز و شبتون هرجاکه هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری