آویشن (۱۹): یکی یا چند تا؟ روابط غیرتک شریکی

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه نوزدهم ماست. در برنامه امروز می‌خوام در مورد روابط غیرتک شریکی صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه نوزدهم: یکی یا چند تا؟ روابط غیرتک شریکی  

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه نوزدهم ماست. در برنامه امروز می‌خوام در مورد روابط غیرتک شریکی صحبت کنم.

 

و اما روابط غیرتک‌ شریکی.  می‌دونم که بحث و نظرات در این مورد خیلی زیاده. همونطور که می‌دونین روابط تک همسری و تک شریکی امروزه نرم اغلب جوامع است. اما در طور تاریخ همیشه استثناهای زیادی در این مورد وجود داشته. مثلاً چندزنی یکی از انواع شناخته شده غیرتک شریکی محسوب می‌شه که مثلاً حتی در مذاهبی از اسلام و مسیحیت تشویق هم شده. از طرف دیگه مثلاً چندشوهری هم در مناطق مختلف از جمله بخش‌هایی از هند معمول بوده.  همین طور رابطه جنسی مخفیانه در روابط تک همسری یکی دیگه از انواع معمول غیرتک شریکیه که معمولاً خیانت جنسی و بی وفایی تلقی می‌شه و بهش به عنوان یه کارغیراخلاقی نگاه می شه. جدای از روابط جنسی، ما همه‌مون افرادی رو می‌شناسیم که با کسی غیر از همسر یا شریک جنسیشون یه رابطه عمیق عاطفی یا دوستی هم دارن که ممکنه به اندازه رابطه جنسی‌شون و یا حتی بیشتر براشون مهم باشه. رابطه‌های آزاد و موازی هم دو تای دیگه از انواع روابط غیرچند شریکی هستن که امروزه خیلی داره در موردشون صحبت می‌شه. خب پس غیر تک شریکی اصلا شامل چه نوع روابطی می‌شه و چه شرایطی داره؟

 

رابطه‌های غیرتک شریکی رو معمولاً دو دسته می‌کنن: رابطه‌های اخلاقی و رابطه‌های غیراخلاقی. یه مثال رابطه غیراخلاقی و غیرتک شریکی همون خیانت جنسیه که بهش اشاره کردیم. یه مثال دیگه هم حق یک طرفه مرد برای چند همسری بدون رضایت زنه که هنوز بین بعضی پیروان ادیانی مثل اسلام و فرقه مورمن مسیحیت اجازه و رواج  داره. اما افرادی هم هستن که مایلن به صورت اخلاقی رابطه‌های غیرتک شریکی داشته باشن. از نظراین افراد چیزی که موجب غیراخلاقی بودن خیانت جنسی شده شکستن عهد و پیمان تک شریکی و دروغ گفتن در این مورده یا عدم رضایت شریک یا شرکای جنسی و نه لزوما خود عمل سکس با یه نفر دیگه. اما اگر شریک‌ها با هم تصمیم بگیرن و توافق کنن که دوست دارن شریک‌های دیگه ای غیر از همدیگه هم داشته باشن اونوقت اونا می‌تونن به طور اخلاقی یه رابطه غیرتک شریکی داشته باشن. این تعریف خیلی کلی و خلاصه است و افراد مختلف با توجه به نیازها و باورهاشون مدل‌های مختلفی از غیرتک شریکی رو در رابطه‌هاشون می‌تونن داشته باشن. ولی مهم‌ترین نکته اینه که مثل هر عمل دیگه‌ای در یک رابطه، در مورد نوع رابطه‌تون باید با شریکتون با صداقت صحبت کنین وبا هم تصمیم بگیرین که چه نوع رابطه‌ای برای هر دو یا همه‌تون مناسبه. ولی اول بیاین دو نوع معمول از روابط غیرتک شریکی و با هم مرور کنیم، یعنی روابط آزاد و روابط موازی.

 

رابطه آزاد معمولاً به یک نوع رابطه می‌گن که افراد با اشتیاق متقابل توافق کردن تا خارج از رابطه اصلیشون با افراد دیگه هم رابطه جنسی، عاطفی و یا عشقی داشته باشن. این رابطه‌های جانبی می‌تونه مثلاً شامل یه رابطه جنسی یک شبه باشه و یا یه دوستی کوتاه مدت. یا مثلاً گاهی وقت‌ها افراد ممکنه توافق کنن که داشتن رابطه جنسی جانبی مجازه ولی برقراری پیوند عاطفی یا عشقی غیر مجاز. بعضی‌های دیگه هم ممکنه در مورد نوع رابطه جنسی قراردادهای مشخصی داشته باشن. مثلا بگن رابطه جنسی مجازه ولی نباید شامل دخول باشه. یا تنها زمانی می‌تونه اتفاق بیفته که یکی از طرفین رابطه مسافرته. همین طور که می‌بینین روابط آزاد می‌تونن شکل‌ها و انواع خیلی فراوونی داشته باشن و شرایط هر رابطه بسته به افرادی که در رابطه هستن با هم فرق می کنه.

 

حالا روابط موازی چی هستن؟ روابط موازی که گاهی اوقات به عنوان زیر شاخه‌ای از روابط آزاد محسوب می‌شن شامل روابطی هستن که افراد توافق کردن تا چند رابطه عشقی به طورهمزمان داشته باشن و معمولاً همه شریک‌ها از وجود شریک‌های دیگه مطلع هستن. این نوع روابط اغلب از نوع طولانی مدت هستن و یا به این امید برقرار شدن. مثلا یه زوجی که با هم ازدواج کردن توافق می‌کنن که هر کدوم می‌تونن غیر از همسرشون یه دوست هم داشته باشن. و یا یه زوج تصمیم می‌گیرن تا با هم دیگه دنبال یه نفر سوم بگردن که مایل باشه با هر دو نفر یه رابطه جنسی یا عشقی داشته باشه. به این نوع رابطه، رابطه سه‌گانه و یا رابطه‌ قبیله‌ایی هم می‌گن. راستی یادتون باشه که رابطه‌ عشقی  می‌تونه شامل رابطه جنسی باشه یا نباشه. افرادی که ایسکشوال یا هیچ‌جنسگرا هستن هم می‌تونن روابط عشقی داشته باشن، چه به صورت تک شریکی یا حتی روابط آزاد و موازی ولی به هر صورت تعریف دقیق رابطه جنسی، عاطفی و یا عشقی به خودتون بر می‌گرده و مهم اینه که نیازها، حد و مرزها و توقعاتتون رو به طور واضح و با صداقت با شریک یا شریک‌هاتون بیان کنین.  

 

یکی از مسایلی که خیلی در روابط پیش میاد و در روابط غیرتک شریکی هم رواج داره اینه که اغلب ماها در فن صحبت کردن در مورد نیازهامون مهارت چندانی نداریم. خیلی وقت‌ها ما اصلا نیازهای خودمون رو نمی‌شناسیم و بعضی وقت‌ها هم به خاطر شرم و فشار خانوادگی یا اجتماعی اونا رو نادیده می‌گیریم. بعضی‌هامون هم بالاخره یه جوری موفق می‌شیم تا نیازهامون رو بیان کنیم اما می‌بینیم که واکنش شریکمون در این مورد مثبت نیست. این مشکلات در همه جور روابط وجود داره و فقط با تمرین کردن و اشتیاق متقابل برای افزایش مهارت بیان نیازها کم کم بهتر می‌شه. روش برقراری ارتباط بین شما و شریکتون به اندازه نوع رابطه‌ای که با هم انتخاب می‌کنین اهمیت داره. شما حتی اگر تصمیم گرفتین تا تک شریک باشین خوبه که در این مورد با شریکتون یه گفتگوی صادقانه و با درک و صبر و محبت داشته باشین. و یادتون هم باشه که آدم ها نیاز هاشون طی زمان ممکنه تغییر بکنه و یا درکشون از این نیازها ممکنه واضح‌تر بشه. پس ذهنتون رو باز نگه دارین و سعی کنین تا به شریکتون اعتماد کنین و به نیازهاش گوش بدین.

 

این مبحث فوق العاده مفصله و می‌دونم که براتون خیلی سوالات پیش اومده. اگر شما به روابط غیرتک شریکی علاقه دارین من شما رو تشویق می‌کنم که تا اطلاعاتتون رو در این مورد بالا ببرین و یادتون باشه که  فقط خود شما نیازهاتون رو می‌شناسین و حد و مرزهای خودتون رو تعیین می‌کنین. به رغم  تاکید و حمایت فراوانی که این روزها  از تک شریکی و به خصوص تک همسری می‌شه، دنیای روابط در واقع مثل یه طیف می‌مونه که درش درجات مختلفی از آزادی جنسی، عاطفی و عشقی وجود داره. افراد مختلف با توجه به نیازها، گرایشات و تمایلات جنسی و عاطفی‌شون و با احترام به همه افرادی که باهاشون رابطه دارن ممکنه تصمیم های متفاوتی  برای خودشون بگیرن. در برنامه‌های آینده من حتماً در مورد چالش‌های معمولی که در روابط عاطفی هم از نوع تک شریکی و هم غیرتک شریکی بوجود میاد بیشتر صحبت می کنم.

شب و روزتون هر جا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری