آویشن (۱۶): ارگاسم

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم. در برنامه امروز می‌خوام در مورد ارگاسم صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه شانزدهم: همه چیز درباره ارگاسم

سلام دوستان عزیز،

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم. در برنامه امروز می‌خوام در مورد ارگاسم صحبت کنم. بحث ارگاسم حسابی مفصله پس اول بیاین راه‌های ارتباطی رو با هم بشنویم

توی برنامه‌های قبلی ما ارگاسم رو به عنوان یه تخلیه شدید انژری جنسی تعریف کردیم. این تعریف خیلی کلیه، چونکه در واقع هیچ تعریفی نمی‌تونه تمام تجربیات بدن انسان‌ها در هنگام ارگاسم رو پوشش بده. ارگاسم رو در فارسی به «اوج لذت جنسی» هم ترجمه کردن اما واقعیت اینه که هیچ دو ارگاسمی شبیه هم نیستن حتی برای یه نفر! دلیلش هم اینه که جنس هر ارگاسمی با توجه به نوع تحریک، شرایط روانی،  میزان هورمون‌های مختلف در بدن، استرس، ویژگی‌های شخصیتی، و خیلی عوامل دیگه متفاوته. برای همین هم واکنش افراد در هنگام ارگاسم با هم فرق داره. بعضی افراد زود ارگاسم می‌شن و بعضی افراد دیر. بعضی ارگاسم‌ها ۲ یا ۳ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشن و بعضی ها یکی دو دقیقه هم ادامه دارن.  بعضی افراد موقع ارگاسم شدن ساکتن و بعضی دیگه ممکنه جیغ بکشن. بعضی‌ها می‌خندن و بعضی گریه می‌کن. و بعضی‌ها هم هیچ رفتار خاصی از خودشون نشون نمی‌دن! در دنیای ارگاسم تفاوت‌ها فراوونه اما آیا شباهت‌هایی هم وجود داره؟

جالبه که بدونین موقع ارگاسم شدن انسان وارد یه نوع خلا احساسی می‌شه. ممکنه بلافاصله بعد از ارگاسم به دلیل ترشح هورمون اکسی توسین یه حس ریلکس شدن، بی‌خیالی، و حتی رضایت بهتون دست بده. برای بعضی افراد این رهایی موقت از دنیای اطراف می‌تونه باعث پدیدار شدن احساس و افکار درونی‌شون بشه. برای همین هم تجربه ارگاسم می‌تونه در بعضی مواقع یه حس کوتاه و ساده و در مواقعی دیگه یه حس عمیق و حتی عرفانی باشه. بهترین راه شناخت و تجربه انواع ارگاسم از طریق خودارضاییه. وقتی خودارضایی می‌کنید فرصت این رو دارین تا سر وقت تکنیک‌های مختلف رو آزمایش کنین و با واکنش بدنتون به تحریک جنسی و ارگاسم خوب آشنا بشین. در واقع توصیه من برای هر کسی که با ارگاسم شدن مشکل داره اینه که از خودارضایی شروع کنه.  من حتماً در مورد خودارضایی برای افراد مختلف توی برنامه‌های آینده بیشتر صحبت می‌کنم.

می‌دونم که تو خیلی جوامع از جمله در ایران لذت جنسی و بخصوص ارگاسم زنان و افرادی که کس دارن تابو محسوب می‌شه. به همین دلیل زنان و افرادی که کس دارن ممکنه هیچ‌وقت به خودشون اجازه این رو نداده باشن که  بدن خودشون رو بشناسن و خودارضایی رو تجربه کنن و حس ارگاسم رو هیچ‌وقت چه تنها و یا چه با یه شریک نداشتن. بعضی اوقات این تصور نادرست هم وجود داره که زنان و افرادی که کس دارن میل جنسی کمتری دارن و یا از سکس به اندازه مردان و افرادی که کیر دارن لذت نمی برن. این باور نادرسته و مبنای علمی نداره. در واقع تفاوت میل جنسی بین افراد مختلف به جنسیت اونا ربطی  نداره و حتی ممکنه در طول عمر یک نفر و بسته به خیلی شرایط فیزیولوژیکی، روانی و محیطی تغییر کنه. این طرز تفکر به همراه  افکار سنتی دیگه موجب سرکوب اشتیاق جنسی زنان و افرادی که کس دارن شده تا جایی که بعضی افراد از صدای طبیعی زنان در موقع سکس و ارگاسم شدن یا خجالت می‌کشن یا می خوان که ساکتش کنن. شما اگر جزو افرادی هستین که در موقع سکس و ارگاسم صداتون بلنده نیازی نیست  چیزی رو در مورد خودتون عوض کنین. اگر هم نگران همسایه هستین پخش یه موسیقی زمینه مناسب می‌تونه مشکل رو برطرف کنه.

ولی جدای از خودارضایی وقتی نوبت به سکس می‌رسه ارگاسم شدن یه جورایی شده هدف روابط جنسی. خیلی‌هامون تحت تاثیر فرهنگ پورن و دیگر رسانه‌ها یاد گرفتیم تا موفقیت یه رابطه جنسی رو بر حسب کمیت و کیفیت ارگاسم‌های خودمون و یا شریکمون بسنجیم. اما آیا این با واقعیت بدن انسان و خواسته‌های ما از یه رابطه جنسی جور در میاد؟

اغلب افرادی که خودارضایی می‌کنن قویترین ارگاسم‌ها رو موقع خودارضایی تجربه می‌کنن. با این وجود برای اکثر افراد برقراری رابطه جنسی با یه شریک مشتاق از خودارضایی خیلی جذابتره. همونطور که حدس زدین دلیل این مسئله اینه که برای بیشتر افراد حس نزدیکی، تماس پوستی، و تحریک روانی و جسمی در حضور یه شریک از جمله عوامل مهمی هستن که موجب علاقه به سکس می شه و نه فقط رسیدن به ارگاسم. با اینکه ارگاسم شدن می تونه یه حس فوق العاده باشه وقتی هدف رابطه جنسی ارگاسمه، خیلی وقت‌ها یادمون می‌ره ببینیم اصلاً داریم از رابطه لذت می‌بریم یا نه! این فشار روانی روی ارگاسم شدن خودمون یا شریکمون می‌تونه استرس ایجاد کنه و خودش عاملی بشه برای ارگاسم نشدن.

بعضی افراد انتظار دارن که شریکشون همیشه اون‌ها رو به ارگاسم برسونه. یادتون باشه که هیچکس مسئول ارگاسم شدن شما نیست جز خودتون و شما هیچ وظیفه‌ای برای به ارگاسم رسوندن یه فرد دیگه ندارین. اگر ارگاسم شدن براتون اهمیت داره حتماً یادتون باشه به جای اینکه با این توقع وارد رابطه بشین، حتماً اول با شریکتون در این مورد صحبت کنین. مثلاً از شریکتون بپرسین آیا اصلاً دوست داره ارگاسم بشه یه نه؟ به راحتی ارگاسم می‌شه یا به سختی؟ آیا ارگاسم براش پایان رابطه جنسی محسوب می‌شه  یا اینکه بعد از ارگاسم می‌تونه ادامه بده؟ آیا روش خاصی برای رسوندن شریکتون به ارگاسم وجود داره؟

جالبه که بدونین بر خلاف باور عموم همه افراد، جدای از شکل آلت جنسیشون،‌ به طور متوسط در زمانی برابر می‌تونن خودشون رو به ارگاسم برسونن. ولی موقع رابطه جنسی معمولاً افرادی که کیر دارن زودتر از افرادی که کس دارن ارگاسم می‌شن. این مسئله به دلایل گوناگونی اتفاق می‌افته از جمله اینکه برای اغلب زوج‌ها نوع سکس و پوزیشن‌ها معمولاً روی لذت فردی که کیر داره متمرکزه. برخلاف اونچه که خیلی از افرادی که کیر دارن تصور می‌کنن، اندازه و بزرگی کیر لزوماً به ارگاسم رسوندن خیلی از افرادی که کس دارن کمک نمی‌کنه بلکه خیلی تکنیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و عوامل دیگه نقش مهم‌تری رو بازی می‌کنن. پس به جای نگرانی بیهوده بابت  اندازه کیر خودتون یا شریکتون خوبه که مهارت‌های جنسی‌تون رو بالا ببرین. اکثر افرادی که کس دارن برای ارگاسم شدن به تحریک سر چوچوله نیاز دارن. سر چوچوله مانند سر کیر حساس ترین بخش آلت جنسی افرادیه که کس یا فرج دارن. اگر شریکتون کس داره، برای افزایش لذتش خیلی مهمه که شما سر چوچوله رو تحریک کنین. من در مورد ساختار کس و چوچوله و تحریک اونا به طور مفصل توی برنامه‌ های یازده تا سیزده توضیح دادم.

اگر شریک شما زود ارگاسم می‌شه و یا بعد از یه ارگاسم اشتیاق جنسی‌ش رو از دست می‌ده، خوبه که از قبل برای این موضوع برنامه ریزی کنین تا هر دو یه تجربه رضایت بخش داشته باشین. این مسئله بخصوص بین زوج‌هایی که یکی‌شون کیر و یکیشون کس داره خیلی رواج داره البته می تونه برای بقیه زوج‌ها هم اتفاق بیافته. مثلاً می‌تونین با هم قرار بذارین که اول اون فردی که زودتر ارگاسم می‌شه و اشتیاقش رو از دست می‌ده روی لذت شریکش تمرکز کنه و اگر مایل بود بهش کمک کنه تا به ارگاسم برسه.

بعضی افرادی که کیر دارن ممکنه دچار انزال زودرس باشن. این یعنی اینکه خیلی زود و قبل از آماده بودن برای اتمام رابطه جنسی ناخواسته به ارگاسم برسن و مایع انزالی ترشح کنن. انزال زودرس عوامل گوناگونی داره که توی یه برنامه جدا در موردش بیشتر توضیح می‌دم. ولی می‌خوام سریع اشاره کنم که تمرین کنترل ارگاسم بخصوص هنگام خودارضایی و همچنین با یه شریک می‌تونه برای عقب انداختن زمان انزال خیلی موثر باشه. اگر متوجه شدین که دارین به سرعت به ارگاسم شدن نزدیک می‌شین خوبه که تمرین کنین خودتون رو متوقف کنین. می‌تونین یا خودتون یا شریکتون به آرومی بیضه‌ها رو به سمت خارج از بدن بکشین تا احتمال انزال ناخواسته رو باز هم کاهش بدین. شما ممکنه تحت تاثیر پورن تصور کنین که یه کیر باید برای مدت خیلی طولانی برانگیخته بمونه و یا سکس حتما بعد از انزال باید خاتمه پیدا کنه. شما و شریکتون کارگردان‌های رابطه جنسی خودتون هستین و می‌تونین با هم و با توجه به شرایط و توانایی هاتون تصمیم بگیرین که دوست دارین برای چه مدتی و چطوری سکس داشته باشین. لطفاً به خودتون و شریکتون برای مصرف دارو برای به تاخیر انداختن انزال فشار نیارین. این داروها لزوماً یه رابطه جنسی بهتر رو تضمین نمی‌کنن. در واقع شناخت بدن خودتون و شریکتون و افزایش مهارت‌های جنسی‌تون می‌تونن خیلی موثرتر باشن.

یه مطلب مهم دیگه که امروز می‌خوام بهش اشاره کنم در مورد افرادیه که مورد خشونت جنسی قرار گرفتن. در بعضی مواقع افرادی که مورد تجاوز و خشونت جنسی بودن ممکنه براشون خیلی سخت باشه که ارگاسم یا حتی لذت جنسی رو تجربه کنن. این مسئله ممکنه برای افرادی که قسمتی از کس‌شون قطع شده یا به اصطلاح مورد ناقص‌سازی جنسی زنان قرار گرفتن، هم اتفاق بیفته. در مورد قطع قسمتی از کس یا ناقص‌سازی جنسی که به اشتباه بهش ختنه زنان هم گفته می‌شه، مطالب زیادی به فارسی تولید شده و من هم بعدها بیشتر توضیح می‌دم اما خوبه که بدونین به جز در موارد خیلی نادری، اغلب افراد از نظر فیزیکی توانایی ارگاسم شدن رو هیچ وقت از دست نمی دن. پس دلیل ارگاسم نشدن به احتمال خیلی زیاد یه مسئله روانی و احساسیه. به طور کلی برای ارگاسم شدن نیاز به از دست دادن کنترل و رهایی روانی و جسمی انرژی جنسی هست. برای افرادی که مورد خشونت جنسی واقع شدن این نوع رهایی می‌تونه سخت باشه که خب موجب دشوار شدن رسیدن به ارگاسم می‌شه. خودارضایی می‌تونه در این مورد هم خیلی موثر باشه چون شما می‌تونین در یک محیط امن و بدون حضور افراد دیگه واکنش بدنتون رو نسبت به تحریک جنسی بسنجین و با افکار و احساساتتون تحت برانگیختگی جنسی بهتر آشنا بشین. برای بعضی افراد نوشتن این افکار و احساسات و صحبت کردن در موردشون با شریکشون یا یه دوست نزدیک و یا یه روانشناس معتمد می‌تونه مفید باشه.

ضمناً این رو هم بگم که خیلی افراد ممکنه زمانی که قربانی تجاوز یا خشونت جنسی بودن دچار برانگیختگی جنسی و حتی ارگاسم شده باشن که همونطور که توی برنامه‌های قبلی گفتیم این فقط یه واکنش طبیعی بدن انسانه. بعضی افراد به این دلیل ممکنه در هنگام برانگیختگی جنسی خودخواسته و با رضایت کامل به یاد تجربه‌شون بیافتن و حس اشتیاقشون رو از دست بدن یا ترومای خشونت براشون دوباره زنده بشه. لذت بردن دوباره از سکس بعد از خشونت جنسی می‌تونه کار دشواری باشه و زمان ببره اما غیرممکن نیست. من شما رو تشویق می‌کنم تا سلامت و لذت جنسی خودتون رو در اولویت قرار بدین و با صبر و حوصله و یه عالمه مهر و محبت به خودتون سعی کنین لذت جنسی و ارگاسم رو دوباره تجربه کنین.

قبل از پایان این برنامه خوبه این نکته رو هم بدونین که همه برای ارگاسم شدن نیاز به تحریک آلت جنسی‌شون ندارن. بعضی افراد قادرن فقط با فکر کردن به افکار جنسی خودشون رو به ارگاسم برسونن و بعضی دیگه ممکنه به طور ناخودآگاه  مثلاً در خواب و یا هنگام فعالیت‌های ورزشی به ارگاسم برسن. افرادی هم هستن که یاد گرفتن با تحریک یه عضو غیرجنسی بدن به ارگاسم برسن. این مسئله بخصوص برای افرادی که آلت جنسی‌شون دچار معلولیته خیلی مهمه. اعصاب بدن انسان توانایی این رو دارن تا انرژی رو به قسمت‌ها مختلف هدایت کنن و حس ارگاسم رو در جاهای مختلف بدن از جمله صورت، بازوها و دست‌ها، گردن، لب‌ها، و پستان‌ها بوجود بیارن. بدن انسان واقعا شگفت انگیزه، مگه نه؟!

 خب دوستان امیدوارم از این برنامه آویشن هم استفاده کرده باشین. تا برنامه آینده روز و شبتون هر جا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری