آویشن (۱۵): همه چیز درباره باکرگی

من آویشن آموزشگر سلامت و لذت جنسی هستم و امروز می‌خوام در مورد باکرگی صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه پانزدهم: همه چیز درباره باکرگی

سلام دوستان عزیز،

من آویشن آموزشگر سلامت و لذت جنسی هستم و امروز می‌خوام در مورد باکرگی صحبت کنم. باکرگی یا باکره بودن در مورد شخصی به کار می‌ره که هیچ وقت رابطه جنسی نداشته ولی به خیلی دلایل اجتماعی و مذهبی به باکرگی زنان و کسانی که کس دارن بیشتر از باکرگی مردان توجه می‌شه. می‌دونم که این بحث داغیه ولی قبلش بیاین راه‌های ارتباطی رو با هم بشنویم:

جینگل

خب متآسفانه این تصور تو خیلی فرهنگ‌ها از جمله فرهنگ ایران وجود داره که پرده  مهبل یا همون پرده  بکارت نشانه واضح و قطعی برای تعیین بکارت زنان و افرادیه که کس دارن. این در حالیه که بارها ثابت شده که هیچکس، حتی بهترین پزشکان هم نمی تونن از طریق معاینه پرده مهبل به طور قطعی ثابت کنن که آیا یه نفر دخول داشته یا نه. در عین حال در مورد باکرگی مردان خیلی کم صحبت می‌شه و باکرگی معمولا فقط دغدغه خاطر زنان شده.   

خب حالا پرده بکارت که من ترجیح می‌دم بهش پرده مهبل بگیم اصلاً چیه و چطوری کار می‌کنه؟ پرده مهبل یه بافت نازکه که در ابتدای مجرای رحم و نزدیک دهانه مجرای رحم قرار داره. پرده مهبل اندام جنسی درونی منتسب به زنان رو از اندام جنسی بیرونی جدا می‌کنه. یادتونه که به اندام جنسی بیرونی منتسب به زنان کس یا فرج می‌گیم. با وجود اینکه ما به این بافت می‌گیم «پرده»، در افرادی که به بلوغ رسیدن این بافت در واقع به صورت یه حلقه وجود داره. در هنگام بلوغ به دلیل افزایش هورمون استروژن این پرده حلقه‌ای گشادتر و انعطاف‌پذیرتر می‌‌شه. در اکثریت افراد جدای از اینکه اونا باکره هستن یا نه، این پرده حلقه‌ای حتی پس از دخول اشیا، انگشتان و حتی کیر یا قضیب به شکل عادی خودش برمی‌گرده و به همین خاطر هم این پرده ملاک درستی برای تعیین بکارت نیست.

شکل و اندازه پرده مهبل در بین افراد مختلف فرق می‌کنه و دربعضی افراد هم این پرده اصلاًً از ابتدا وجود نداره. تحقیقات زیادی روی پرده مهبل افرادی که دخول داشتن و افرادی که دخول نداشتن انجام شده و هیچ نتیجه قطعی در مورد تفاوت پرده‌های مهبل این دو گروه پیدا نشده. پس خوبه که ما همین الان این تصور نادرست رو که پرده مهبل می‌تونه بکارت رو تعیین کنه کنار بذاریم و پرده ی مهبل رو به عنوان یه بافت حلقه‌ای ببینیم  و نه مثل پوست روی یه تنبک که وقتی بهش ضربه محکمی وارد بشه ممکنه بترکه. 

یه باور نادرست دیگه در مورد بکارت اینه که افرادی که کس دارن حتماً بعد از اولین بار که دخول داشتن باید خونریزی کنن. جالبه که بدونین بیشتر از نیمی از افراد بعد از اولین دخول خونریزی ندارن و در مواردی هم که خونریزی بوده مشاهده شده که این خون به دلایل دیگه‌ای از جمله پارگی بافت مجرای رحم بوده و نه پارگی پرده مهبل. هیچ لزومی نداره که اولین دخول دردناک باشه و یا با خونریزی همراه باشه. اگر درد یا خونریزی وجود داره دلیلش به احتمال زیاد عجله و عدم تجربه شریکتون برای دخوله. یک شریک خوب قبل از دخول مطمئن می‌شه که شما آمادگی روحی روانی لازم و همچنین برانگیختگی جنسی کافی برای دخول رو دارید. همونطور که در پادکست‌های قبلی هم گفتم هیچ گونه دردی در یه رابطه جنسی دلیل قانع‌کننده‌ای نداره مگر اینکه شما خودتون خواستارش باشین.  

پرده حلقه ای بکارت بدلیل انعطاف پذیریش می‌تونه در هنگام دخول کش بیاد. حتی اگر بخشی از این پرده حلقه‌ای پاره بشه، مثل سایر بافت‌های ظریف بدن انسان، خودش رو طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاملاً ترمیم می‌کنه. تنها بعد از سال‌ها دخول مداوم این پرده ممکنه کم کم از بین بره. در موارد نادری شکل پرده مهبل می تونه دخول رو فوق العاده دردناک کنه که در این صورت می‌تونین به یه دکتر مراجعه کنین. ولی معمولاً اگر درد و یا خونریزی هنگام دخول وجود داره دلیلش می‌تونه یه چیز ساده‌تر مثل تغییرات هورمونی، عدم وجود مایع روان کننده کافی و یا عفونت باشه. من شما رو تشویق می‌کنم که  حتماً برای مطمئن شدن از دلیل دخول دردناکتون به یه دکتر متخصص مراجعه کنین.

پس می‌بینید که به تمام این دلایلی که گفتم سنجیدن باکرگی از روی شکل پرده مهبل و یا خونریزی در هنگام دخول یه مسئله بی‌پایه و اساسه. متأسفانه همچنان در خیلی فرهنگ‌ها آزمایش پرده مهبل برای تعیین بکارت زنان داره اتفاق می‌فته. این کار نه تنها خشونت و تحقیر جنسی علیه زنانه بلکه داره ارزش انسانی افرادی رو که آلت جنسی منتسب به زنان رو دارند بر حسب فعالیت جنسی اونا می‌سنجه و اختیار بدنشون رو ازشون می‌گیره. مثلاً در بعضی مواقع افرادی که مورد تجاوز قرار گرفتن قادر به شکایت و مجازات تجاوزگرشون نبودن چونکه پرده مهبلشون پارگی نداشته. پس می‌بینیم که این باورها داره آسیب های زیادی رو به همه بخصوص زنان وارد می کنه. متأسفانه باید بگم که این ارزش‌گذاری بر باکرگی بین لزبین‌ها یا زن‌هایی که می‌خوان فقط با زن‌های دیگه رابطه برقرارکنن هم وجود داره و این باور غلط مختص یک گروه، یک جنسیت یا جنس یا رابطه خاصی نیست.

همین افسانه‌ها موجب شده جراحی بازسازی پرده مهبل در بسیاری کشورها از جمله ایران و آمریکا به اسم «ترمیم بکارت» رواج پیدا کنه. اگر نگرانی شما از باکرگی انتقال بیماری‌های آمیزشیه، همونطور که در پادکست های قبلی توضیح دادم بیماری‌های آمیزشی بر خلاف اسمشون می‌تونن از خیلی روش‌های دیگه بدون داشتن رابطه جنسی و یا حتی دخول هم منتقل بشن. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری‌های آمیزشی لطفاً به پادکست‌های قبلی آویشن یا وبسایت کنترل‌اس مراجعه کنین.

پس به جای اینکه بر بکارت تأکید کنین و به شیوع اینگونه باورهای نادرست کمک کنین من شما رو تشویق می‌کنم تا حد و مرز جنسی خودتون رو تعیین کنین و تصمیمی رو بگیرین که فکر می‌کنین براتون درسته. مثلاً اگر دوست ندارین قبل از ازدواج دخول واژنی داشته باشین، شما و شریکتون می‌تونین اعمال جنسی مختلف دیگه‌ای رو امتحان کنین و یا حتی فقط دخول انگشتان، اسباب‌بازی‌های جنسی و حتی دخول مقعدی داشته باشین. در مورد دخول مقعدی من به طور مفصل در پادکست نهم هم توضیح دادم. راستی باکرگی مقعد هم مثل باکرگی مجرای رحم یه افسانه است و هیچ دکتر و متخصصی نمی‌تونه مدعی بشه که می‌تونه باکره بودن شما رو تشخیص بده.

خب دوستان به پایان این پادکست هم نزدیک می‌شیم. امیدوارم که از این پادکست استفاده کرده باشین و به معنای باکرگی و اهمیتش برای خودتون و شریکتون بیشتر فکر کنین. لطفاً یادتون نره سوالاتتون رو برای ما در سایت دوجنسگرا بفرستین.

تا برنامه آینده روز و شبتون هر جا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق. 

اشتراک گذاری