آویشن (۱۴): سکس و پریود

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای لذت و سلامت جنسی هستم و امروز می‌خوام در مورد رابطه جنسی هنگام خونریزی ماهانه یا همون پریود صحبت کنم.

اشتراک گذاری

برنامه چهاردهم: سکس و پریود

سلام دوستان عزیز,

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای لذت و سلامت جنسی هستم و امروز می‌خوام در مورد رابطه جنسی هنگام خونریزی ماهانه یا همون پریود صحبت کنم. می‌دونم که براتون خیلی سوال‌ها ممکنه پیش بیاد. پس بیاین راه‌های ارتباط با ما رو با هم بشنویم

جینگل

شما می‌دونستین که همیشه حدود یک نفر از هر پنج نفری که بالقوه بارور هستند و عضو جنسی منتسب به زنان دارند در دوره خونریزی ماهیانه یا همون پریود هستن؟ شما اگر خودتون کس یا فرج دارین و یا با کسی رابطه جنسی دارین که کس یا فرج داره به احتمال خیلی زیاد با مسئله سکس در هنگام پریود مواجه شدین. پریود به دلایل غیرعلمی قرن‌هاست که تابو تلقی شده و خیلی‌ها این باور رو دارن که خون پریود کثیفه و تماس باهاش غیر بهداشتی. جالبه که بدونین از نظر علمی ثابت شده که خون پریود نه تنها توش عوامل ضدباکتریایی داره بلکه امروزه ازش داره در تحقیقات پزشکی هم استفاده می‌شه. پس من شما رو تشویق می کنم تا ذهنتون و در مورد سکس در هنگام پریود باز نگه دارین. راستی الان یادم افتاد که یک سری از دوستانم اپلیکیشن موبایلی طراحی کردن که اسمش همدمه و بهتون کمک می‌کنه که چرخه قاعدگی خودتون رو با تقویم ایرانی پیگیری کنین. غیر از اون هم یه سری اطلاعات خوب دیگه درباره روش‌های پیشگیری از بارداری، بیماری‌های آمیزشی، سرطان پستان، شروط ضمن عقد در ایران و خشونت‌های خانگی هم بهتون می‌ده.

اصلاً چرا افراد باروری که کس دارن خونریزی می‌کنن؟ دوره ماهیانه یا چرخه قاعدگی از روز اول پریود شروع می‌شه یعنی وقتی که دیواره رحم شروع به ریزش می‌کنه. بعد از اینکه تمام خون از رحم خارج شد – که می‌تونه دو تا هفت روز طول بکشه – رحم دوباره برای بارداری آماده می‌شه. رحم افراد بارور شروع به تشکیل یه لایه خونی در داخل رحم می کنه. حدود دو هفته بعد از روز اول پریود تخمدان ها چند تخمک آزاد می‌کنن که در صورت بارور شدن تخمک بارورشده به دیواره رحم و اون بافت خونی مغذی می‌چسبه. ولی اگه تخمک تا دو هفته بارور نشه این دیواره دوباره ریزش می‌کنه. خون پریود مثل هر خون و مایع دیگه جزیی از ترشحات طبیعی بدن انسانه و سکس در هنگام پریود می‌تونه مثل هر گونه رابطه جنسی که با رضایت و اشتیاق طرفین هست خیلی جذاب باشه.   

تازه می‌دونستین سکس در هنگام پریود مزایایی هم داره؟ خیلی از افرادی که پریود می‌شن اشتیاق جنسی یا همون لیبیدوشون در این مدت افزایش پیدا می‌کنه. دلیل این موضوع اینکه که در هنگام پریود سطح هورمون پروژسترون در خون کاهش پیدا می‌کنه و پروژسترون هم موجب کاهش اشتیاق جنسی می‌شه. پس اگه خودتون یا شریکتون و یا هر دوتون در حال خونریزی هستین به احتمال زیاد این فرصت خوبیه که ماجراجویی های جنسیتون رو با شریکتون در میون بذارین و با رضایت و اشتیاق هردوتون اونا رو ارضا کنین. در طول پریود دیواره مجرای رحم تا حدودی التهاب پیدا می‌کنه که موجب تنگ‌تر شدن این مجرا می‌شه و می‌تونه فشار بیشتری روی عضو یا شی دخول کننده وارد بیاره. این می‌تونه هم برای شخصی که مورد دخول واقع می‌شه و هم فرد دخول کننده لذت بیشتری به همراه داشته باشه.

می‌دونم که برای خیلی افرادی که پریود می‌شن درد رحم می‌تونه خیلی اذیت کننده باشه. جالبه که بدونین ارگاسم شدن در هنگام پریود نه تنها می‌تونه شدت درد رحم رو کاهش بده بلکه انقباضات رحمی که در هنگام ارگاسم اتفاق میافتن کمک می‌کنن دیواره خونی و مغذی رحم با شدت بیشتری تخلیه بشه که می‌تونه موجب کاهش طول پریود بشه. این رو هم باید اشاره کنم که خون پریود خودش به عنوان یه مایع روان کننده طبیعی می‌تونه دخول رو خیلی راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر بکنه.

اگه الان قانع شدین و هیجان دارین که سکس در هنگام پریود رو امتحان کنین یادتون نره تا اگه با شریکتون پیوند مایعی ندارین حتماً از یه لایه محافظت کننده مثل کاندوم یا دستکش پزشکی استفاده کنین. اگه یادتون باشه پیوند مایعی رو قبلاً تعریف کردیم که افراد با هم قرار می‌ذارن تنها رابطه‌های جنسی‌شون با هم باشه. با اینکه احتمال باروری در هنگام پریود کاهش پیدا می‌کنه، بیماری‌های آمیزشی همچنان می‌تونن منتقل بشن. همینطور هم اگه شخصی که پریوده  یه بیماری آمیزشی داشته باشه، خون پریود این فرد این بیماری رو می‌تونه منتقل کنه. استفاده از یه کاندوم یا دستکش پزشکی به راحتی می‌تونه از شما و شریکتون محافظت کنه. اگر هم نگران تختخواب و ملحفه‌تون هستین یادتون نره تا از یکی دو حوله برای جذب خون استفاده کنین و بعدش هم حمام کنین و حوله ها رو با آب سرد بشورین. بعضی زوج‌ها هم اصلا ترجیح می‌دن در حمام سکس داشته باشن که خون پریود به راحتی شسته بشه.

با تمام این حرف‌ها شما هنوز ممکنه جزو افرادی باشین که تصور سکس در هنگام پریود براتون سخته و یا نگران این هستین که شریکتون ممکنه اصلاً علاقه‌ای به این کار نداشته باشه. من شما رو تشویق می‌کنم تا با شریکتون در این مورد صحبت کنین و سعی کنین تا به یه سری مسائل در مورد رنگ و بوی خون، خونی که از رحم میاد، و حستون در مورد تماس با خون صحبت کنین. برای خیلی از افراد ممکنه یه مقدار طول بکشه تا کاملاً با این موضوع کنار بیان. اگر دیدن یا شنیدن بوی خون برای شما یا شریکتون حس نامناسبی رو ایجاد می‌کنه، من شما رو تشویق می‌کنم تا از سکسی که شامل دخول واژنی نمی‌شه شروع کنین. مثلاً در پادکست‌های قبلی آویشن، من در مورد سکس مقعدی خیلی مفصل توضیح دادم.

راستی اگر شما از تامپون یا کاپ یا هرگونه ابزار درونی دیگه ای برای جذب خون در هنگام پریود استفاده می‌کنین، یادتون نره  قبل از دخول اون رو حتما در بیارین. بعضی محصولات مثل دیافراگم که یه سرپوش پلاستیکیه و برای پیشگیری از رسیدن اسپرم و مایع منی به رحم استفاده می‌شه رو می‌شه همزمان با دخول استفاده کرد چونکه دیافراگم در دهانه گردن رحم یا همون سرویکس قرار می گیره و مجرای خون رو مسدود می‌کنه. این رو هم بگم که در طول پریود پستان‌های بعضی افراد ممکنه خیلی حساس بشه پس مواظب باشین. همینطور گردن رحم یه مقدار پایین میاد، پس لطفاً از دخول خیلی عمیق یا پوزیشن‌هایی که به دخول عمیق کمک می‌کنن خودداری کنین. شما بدن خودتون رو به عنوان کسی که پریود می‌شه، از همه بهتر می‌شناسین پس تصمیم بگیرین که دوست دارین کی و تحت چه شرایطی سکس داشته باشین که براتون لذت بخش و راحت باشه.

در هر صورت امیدوارم که شما بعد از شنیدن این پادکست حداقل بتونین در این مورد یه گفتگوی خوب و آموزنده با شریکتون داشته باشین. برای اغلب افراد عدم علاقه به سکس در هنگام پریود یه مسئله ذهنیه و نه لزوماً یه محدودیت جسمی یا مذهبی. همونطور که گفتم تابوهای زیادی در مورد خون پریود وجود داره و ممکنه نتونین یه شبه همه این افکار منفی رو از خودتون دور کنین. اگر شما یه شریک طولانی مدت دارین خوبه که با هم به طور مداوم در این مورد صحبت کنین و کم کم به هم کمک کنین تا سکس در هنگام پریود رو به منوی ماجراجویی‌های جنسیتون اضافه کنین.
تا پادکست آینده روز و شبتون هر جا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری