آویشن (۶) : بخش اول - چرا من هیچ وقت آماده نیستم؟

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه ششم ماست. در این برنامه و برنامه بعدی من به این سوال مهم و رایج که «چرا من برای برقراری رابطه جنسی آماده نیستم؟» پاسخ می‌دم.

اشتراک گذاری

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه ششم ماست. در این برنامه و برنامه بعدی من به این سوال مهم و رایج که «چرا من برای برقراری رابطه جنسی آماده نیستم؟» پاسخ می‌دم.

 

من اینجا فرضم بر اینه که افرادی که این سوال رو می‌پرسن احساسات جنسی دارن یا اینکه با اشتیاق می‌خوان وارد یه رابطه جنسی بشن ولی ممکنه در مواقعی آمادگی روانی و یا جسمی برای این کار رو نداشته باشن. افرادی هم هستن که به هر دلیلی اصلاً تمایل به برقراری ارتباط جنسی ندارن و بعضی اوقات تحت فشار جامعه یا شریک جنسی‌شون  فکر می‌کنن که باید یه جوری خودشون رو وادار به برقراری ارتباط جنسی بکنن چون مثلاً می‌خوان که «عادی» باشن. اگر شما جزو این افراد هستین می‌خوام بهتون بگم که چیزی به نام «عادی» در تمایلات جنسی وجود نداره و خیلی‌ها در بخشی از زندگی‌شون یا حتی در تمام عمرشون تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارن. من امیدوارم که شما همیشه فقط به خاطر خودتون و ذوق شخصی‌تون سکس و رابطه جنسی داشته باشین و نه تحت فشار. من همچنین شما رو تشویق می‌کنم که در مورد بی‌جنسگرایی که بهش هیچ‌جنسگرایی یا در انگلیسی ایسکشوالیتی (Asexuality) هم می‌گن مطالعه کنین. یک فرد بی‌جنسگرا کسیه که احساس تمایل جنسی بهش دست نمی ده یا خیلی به ندرت دست می ده. من در مورد بی‌جنسگرایی و بی‌عاطفه‌گرایی در برنامه ۲۴ آویشن مفصل توضیح می‌دم.  

 

حالا می‌پردازیم به اون دسته از افرادی که می‌خوان رابطه جنسی داشته باشن و یه شریک مشتاق هم دارن ولی به دلایل مختلف این کار براشون دشواره. من این دلایل رو به دو دسته روانی و جسمی تقسیم می کنم. همونطور که در برنامه اول آویشن توضیح دادم، سکس فقط به معنای یک سری اعمال جنسی نیست و آمادگی روانی شرط لازم یه رابطه جنسیه.   

 

خب، چه مواردی می‌تونه موجب عدم آمادگی روانی برای سکس بشه؟ خیلی از این موارد رو حتماً خودتون می‌تونین حدس بزنین: استرس زندگی، کار، بچه‌ها و مشکلات خانوادگی یا حتی اقتصادی بخشی از این عوامل هستن. موارد دیگه‌ای هم هستن که شاید خیلی واضح نباشن. مثلاً تصورات منفی در مورد رابطه جنسی که می‌تونه یا دراثر تجربه شخصی فرد یا تحت تأثیر فرهنگ ضد سکس بوجود اومده باشه، یا اینکه می‌تونه دلیلش نگاه منفی و نارضایتی شخص نسبت به شکل بدن خودش باشه که خیلی در میان زنان و افراد ترنس‌ شیوع داره. یک دلیل دیگه برای عدم آمادگی روانی هم فشاریه که به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای رسیدن به ارگاسم وجود داره.

من اینجا فقط به بررسی فشار برای ارگاسم می‌پردازم. ولی اگر شما فکر می‌کنین که ممکنه عوامل دیگه‌ای مانع آمادگی شما برای برقراری رابطه جنسی بشن خوبه که در این مورد با پارتنر و شریک جنسیتون صحبت کنین و در صورت نیاز از یک دکتر روانپزشک هم کمک بگیرین.

 

یکی از تصورات مضری که خیلی هم در روابط جنسی آسیب‌زننده است اینه که افراد فکر می‌کنن هدف سکس برای همه رسیدن به ارگاسمه. به ارگاسم در فارسی «اوج لذت جنسی» هم گفته می‌شه و یک تجربه معمولاً همراه با برانگیختگی و لذت جنسیه که سبب تخلیه کامل یا بخشی از انرژی جنسی فرد می‌شه. چرا می‌گم معمولاً؟ چون همه افراد ممکنه خودشون نخوان ارگاسم داشته باشن و یا در هنگام ارگاسم احساس لذت یا برانگیختگی نکنن. مثلاً در میان افرادی که مورد  تجاوز جنسی واقع می‌شن خیلی پیش می‌آد که شخص به طور ناخواسته ارگاسم داشته باشه یا اینکه احساس برانگیختگی و حتی لذت جنسی بکنه ولی این به معنای این نیست که اون به این کار رضایت داشته و یا اینکه چون بدنش واکنش طبیعی ارگاسم یا برانگیختگی جنسی داشته پس تجاوز نبوده. شما می‌تونین در مورد رابطه جنسی بعد از خشونت جنسی در برنامه ۴۰ آویشن بیشتر اطلاعات کسب کنین.

 

راستش من از اصطلاح اوج لذت جنسی به دو دلیل خیلی خوشم نمیاد: یکی اینکه همونطور که گفتم ارگاسم لزوماً همیشه با لذت جنسی همراه نیست و دوم اینکه برای همه اوج لذت جنسی ممکنه در موقع ارگاسم اتفاق نیافته. تجربه ارگاسم برای افراد مختلف فرق می‌کنه ولی معمولاً با افزایش شدت انقباض در ماهیچه‌ها بخصوص در ناحیه اندام جنسی و مقعد و احساس فشاری که ناگهان آزاد می‌شه همراهه. تند نفس کشیدن و افزایش ضربان قلب و همچنین احساس ضربان در ماهیچه‌های اندام جنسی و مقعد از نشانه‌های معمول ارگاسم هستن. بعضی افراد در اثر ارگاسم احساسات فوق‌العاده شدیدی مثلاً خندیدن، جیغ کشیدن، یا حتی گریه کردن از خودشون نشون می‌دن. بعضی‌ها هم ممکنه کاملاً ساکت باشن و احساس آرامش و ریلکس بودن بهشون دست بده. اگر شما مطمئن نیستین که ارگاسم داشتین یا نه، و براتون مهمه که بدونین، سعی کنین تا از طریق خودارضایی یا به کمک یه شریک مشتاق حس ویژه‌ای که به شما دست می‌ده رو تجربه کنین. من در برنامه ۱۶ آویشن هم مفصل در مورد ارگاسم توضیح می‌دم.

واقعیت اینه که سکس برای افراد مختلف معانی مختلفی داره و ارگاسم داشتن برای همه هدف و یا انتهای یه رابطه جنسی نیست. همین‌طور بدن افراد واکنش های گوناگونی به تحریک جنسی نشون می‌دن. برای بعضی افراد ارگاسم داشتن خیلی آسونه و برای بعضی خیلی سخت یا حتی غیرممکن. بعضی افراد هم خیلی به غلط کیفیت رابطه جنسی‌شون رو بر حسب تعداد ارگاسم‌ها می‌سنجن. واقعیت اینه که شما فقط خودتون تعیین می‌کنین که هدف از رابطه جنسی چی هست و چی نیست و اینکه آیا شما به اون هدف رسیدین یا نه. اگر شما دوست دارین که ارگاسم داشته باشین این مسأله رو با شریکتون در میون بذارین و سعی کنین که راهنماییش کنین تا شرایط رسیدن به ارگاسم رو براتون مهیا کنه. ولی یادتون نره که خودتون یا شریکتون رو برای رسیدن به ارگاسم تحت فشار نذارین چون این خودش می‌تونه مانعی برای لذت بردن از سکس و حتی رسیدن به ارگاسم بشه.

 

خیلی وقت‌ها تحت اینگونه فشارها افراد مجبور می‌شن که وانمود کنن که ارگاسم داشتن، اون هم فقط برای خوشحال کردن شریکشون یا برای اتمام سکس. پیشنهاد من به شما اینه که بخصوص اگه می‌خوایین با این فرد رابطه جنسی طولانی مدت داشته باشین  به جای وانمود کردن و ادای ارگاسم در آوردن با شریکتون روراست باشین.

 

یادتون نره تا ادامه‌ این برنامه رو در برنامه‌ هفتم آویشن بشنوید.

 

تا اون موقع روز و شبتون هر جا که هستین پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری