آویشن (۵): پیشگیری از بارداری و بیماری‌های آمیزشی - قسمت دوم

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه پنجم ماست. در این برنامه می‌خوام بحثمون راجع به پیشگیری از بارداری ناخواسته و بیماری های آمیزشی رو با توجه بیشتر روی پیشگیری از بارداری ناخواسته ادامه بدم.

اشتراک گذاری

 

سلام دوستان عزیز،

 

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این برنامه پنجم ماست. در این برنامه می‌خوام بحثمون راجع به پیشگیری از بارداری ناخواسته و بیماری‌های آمیزشی رو با توجه بیشتر روی پیشگیری از بارداری ناخواسته ادامه بدم.

 

در برنامه چهارم، مفصل راجع به بیماری‌های آمیزشی صحبت کردیم و اینکه یه شریک جنسی، حتی اگر تا حالا رابطه جنسی نداشته، می‌تونه یه بیماری آمیزشی داشته باشه. پس با استفاده از کاندوم و دیگر روش‌ها و ابزارهای محافظت از خودتون و شریک جنسی‌تون می‌تونین احتمال انتقال یا دریافت این نوع بیماری‌ها رو به حداقل برسونین.

 

خب، بعضی‌هاتون الان ممکنه بپرسین پس تکلیف زوج‌هایی که ممکنه به طور «تک شریکی جنسی»  با هم رابطه داشته باشن چی می‌شه. «تک شریکی جنسی» بودن یعنی اینکه هر دو شما تصمیم گرفتین که فقط با دیگری در رابطه باشید و به فرد مقابلتون کاملاً اعتماد دارین که هیچ شریک جنسی دیگه‌ای به جز شما نداره. در این مواقع شما می‌تونین با هم یه «پیوند مایعی» داشته باشین که درانگلیسی بهش (fluid-bond) گفته می‌شه. پیوند مایعی یعنی اینکه شما از هیچ نوع لوازم پیشگیری از انتقال بیماری‌های آمیزشی استفاده نمی‌کنین چون نگران انتقال بیماری از طریق تماس با مایعات بدن شریک جنسی‌تون نیستین. در این موارد اگر شما و شریکتون قابلیت باروری دارین، ممکنه برای پیشگیری از بارداری ناخواسته از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنین.

 

برقراری پیوند مایعی با یه شریک جدید چندین مرحله داره. اول از همه در هر رابطه جنسی جدیدی حتماً باید از خودتون و شریکتون محافظت کنین حتی اگه نتیجه آخرین آزمایش هردوتون منفی بوده. این به خاطر اینه که بعضی ویروس‌ها مثل ویروس اچ-آی-وی ممکنه چندین هفته یا حتی چندین ماه طول بکشه تا در آزمایش خون قابل تشخیص باشن. اگر یکیتون اخیراً آزمایش نداده، قبل از برقراری پیوند مایعی حتماً باید آزمایش بدین.

 

همینطور سابقه روابط جنسی و آزمایشاتتون رو با هم در میون بذارین. شما می‌تونین از هم سوالاتی مثل این بپرسین: «تا حالا یه بیماری آمیزشی داشتی و معالجه‌اش کردی؟ آخرین آزمایشت کی بوده و نتایج چی بود؟ آیا تا حالا توی دهان یا ناحیه تناسلی تبخال یا زخم های زگیلی داشتی؟  آیا بعد از آزمایش با کسی رابطه جنسی داشتی؟ چطور از خودت و شریک‌هات در گذشته در برابر بیماری‌های آمیزشی محافظت کردی؟» اگر جواب‌های شریکتون برای شما قابل قبوله و هنوز مایل هستین که ادامه بدین، خوبه تا سه ماه صبر کنین و با استفاده از کاندوم و دیگر روش‌ها از خودتون محافظت کنین تا اینکه دوباره با هم آزمایش بدین. اگر جواب آزمایش هر دو منفی بود اون موقع است که می‌تونین با هم یه پیوند مایعی برقرار کنین. شرط مهم این پیوند اینه که هر دو نفر هیچگونه رابطه جنسی بدون محافظت با شریک‌های جنسی دیگه نداشته باشن و از خودشون در برابر دیگر روش های انتقال بیماری‌های آمیزشی هم مراقبت کنن. بله درسته، شما اگر در روابط آزاد یا موازی و چند شریکی هم هستین این خیلی مهمه که از خودتون و همه شریک‌هاتون محافظت کنین. یادتون هم نره که همونطور که در برنامه اول گفتیم سکس فقط دخول اندام‌های جنسی نیست و بیماری‌های آمیزشی می‌تونن از طریق سکس دهانی، دخول مقعدی ، دخول انگشتان و حتی روش‌های غیرجنسی هم منتقل بشن.

 

خب، حالا که خیالمون راحت شد شما نگرانی بابت بیماری‌های آمیزشی ندارین بریم سر پیشگیری از بارداری ناخواسته. همونطور که می‌دونین امروزه روش‌های زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود داره. اول از همه هیچ‌وقت بدون مشاوره با یک متخصص باروری تصمیم نگیرین که خودتون یا شریکتون قابلیت باروری نداره. استفاده از کاندوم، چه کاندوم معمولی و چه کاندوم درونی که بهش (Female Condom) گفته می‌شه، یکی از ساده‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداریه که می‌تونه تا حدود هشتاد تا نود درصد موثر باشه به شرطی که از کاندوم درست استفاده کنیم. همه این‌ها رو توی برنامه چهارم با هم دوره کردیم.

 

یکی از موثرترین و کم خطرترین روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده ازابزار درون زهدانی یا آی-یو-دیه. آی-یو-دی نود و نه درصد برای پیشگیری از بارداری موثره و با دو نوع مسی یا هورمونی از پنج تا ده سال از بارداری جلوگیری می‌کنه. وقتی دکترتون آی-یو-دی رو در می‌آره، قابلیت باروری شما به صورت سابقش برمی‌گرده. آی-یو-دی همچنین در دراز مدت با توجه به تاثیر فوق‌العادش کمترین عوارض جانبی و هزینه رو داره. نصب آی-یو-دی برای اکثر افراد تجربه‌ای دردناکه و البته بعضی عوارض جانبی هم می‌تونن در عده‌ کمی تشدید بشن. پس حتما راجع به آی-یو-دی با دکترتون صحبت کنین تا ببینین آیا گزینه مناسبی برای شما هست یا نه.

 

یه روش دیگه شامل استفاده ازهورمون‌ها برای جلوگیری از باروریه. این هورمون‌ ها به صورت قرص، برچسب، ایمپلنت و یا به صورت تزریقی موجودن. روش‌های هورمونی اگر به صورت مداوم ازشون استفاده بشه عملکرد خوبی دارن. متأسفانه خیلی وقت‌ها به دلیل مشغله زیاد یا دلایل دیگه افراد فراموش می‌کنن که مثلاً قرصشون رو به موقع مصرف کنن. اینجاست که شریکی که اسپرم فعال داره می‌تونه مشارکت کنه و به پارتنرش هر روز مصرف قرص رو یادآوری کنه. در روش برچسب و کاشت ایمپلنت و روش تزریقی شما لازم نیست هر روز به فکر مصرف قرص باشین و فقط هر چند ماه یه بار به دکتر مراجعه می‌کنین. روش‌های هورمونی برای بعضی افراد ممکنه عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشه که موجب شده خیلی افراد به روش‌های دیگه مثل آی-یو-دی، استفاده از کاندوم، روش بیرون کشیدن، و روش‌های دیگه مثل دیافراگم روی بیارن.

 

راستی می‌خوام یه کم هم راجع به روش بیرون کشیدن بگم. این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری درتاریخ بشره. همونطور که حدس زدین در این روش فردی که کیر یا قضیب بارور داره باید قبل ازانزال، آلت جنسی‌ش رو از واژن بیرون بکشه. این کار فقط وقتی عملیه که بین دو شریک جنسی اعتماد فوق العاده وجود داشته باشه و نیازمند اینه که شخصی که دارای کیره، شناخت کامل و کنترل همه جانبه‌ای روی واکنش جنسی‌اش داشته باشه. روش بیرون کشیدن اگه درست انجام بشه می‌تونه هفتاد تا نود درصد موثر باشه. نکته خیلی مهمی که وجود داره اینه که بعضی افراد ممکنه در مایع پیش انزالی‌شون اسپرم داشته باشن. این معمولاً به این دلیله که کمی اسپرم از انزال پیشین در مجرای ادراری باقی مونده. این اسپرم‌ها فقط در صورت تماس با ادرار از بین می‌رن. پس این وظیفه فرد دارای کیره که همیشه حواسش باشه که پس از هر انزال چه در اثر دخول یا  خودارضایی یا هر کار دیگه‌ای که موجب انزال شده، حتماً قبل از دخول دوباره ادرار کنه. می‌بینید که این روش فقط به کار افرادی می‌آد که مثلاً سال‌هاست شریک جنسی همدیگه بودن و از هر نظر به هم اعتماد کامل دارن و واکنش روانی و جنسی خودشون و همدیگه رو خوب می‌شناسن.

 

بعضی افراد برای افزایش عملکرد روش بیرون کشیدن همزمان از روش آگاهی ازباروری هم استفاده می کنن. در روش آگاهی از باروری یا (Fertility Awareness)، فردی که دارای رحم باروره سعی می‌کنه تا زمان تخمک‌گذاری و احتمال باروری در روزهای مختلف رو با توجه به نشونه‌هایی مثل دمای بدن و غلظت و نوع ترشحات واژن تعیین کنه. این روش که معمولاً توسط افرادی که می‌خوان باردار بشن استفاده می‌شه، می‌تونه برای جلوگیری از بارداری هم به کار بیاد. روش آگاهی از باروری هم مثل روش بیرون کشیدن برای افرادی خوبه که انرژی و زمان کافی برای شناخت کامل واکنش بدنشون دارن و همین طور حاضرن احتمال باروری رو تا حدی بپذیرن. قبل از اینکه به فکر انجام روش بیرون کشیدن یا آگاهی از باروری بیافتین حتماً راجع بهشون با پزشک معتمد و شریکتون به طور کامل صحبت کنین.

مطمئنم که با روش جراحی عقیم‌سازی دائم یا موقت روی اندام جنسی هم آشنا هستین. عمل بستن لوله های رحم و وازکتومی هردو می‌تونن خیلی موفقیت‌آمیز باشن، بخصوص برای افرادی که تصمیم قطعی برای ناباروری دارن. البته عمل وازکتومی  ازعمل بستن لوله‌های رحم بسیار کم‌هزینه‌تر و ساده‌تره و امروزه در جامعه ایران خیلی جا افتاده و معمول شده. خوشبختانه تو این دور و زمونه روش‌های زیادی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته در دسترس ماست و بسته به زمان و بودجه و از همه مهم‌تر میزان توانایی و اشتیاقتون برای بارداری شما می‌تونین روش مناسب رو انتخاب کنین. شما می‌تونین در مورد روش‌های مختلف جلوگیری از بارداری در سایت‌های معتبر اطلاعات بیشتری کسب کنین و متخصص‌های تنظیم خانواده هم خیلی خوب می‌تونن به شما با توجه به شرایطتون کمک کنن.  

 

نکته آخر هم در مورد قرص «صبح روزبعد»‌ه که بهش قرص فشار یا پلن بی (Plan B) هم می‌گن. قرص صبح روز بعد یه روش اورژانسیه و در مواقعی به کار میاد که تلاش شما برای پیشگیری از بارداری به هر دلیلی موفق نبوده. مثلاً کاندوم پاره می‌شه یا از جاش در میاد یا روش بیرون کشیدن موفق نیست و یا اینکه فردی مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیره و احتمال باروری داره، یا این که از اون روابط جنسی بوده که خطر بارداری توش دست کم گرفته شده. قرص صبح روز بعد به دلیل مقادیر زیاد هورمون می‌تونه عوارض جانبی کوتاه مدت و خیلی ناخوشایندی داشته باشه. این قرص معمولاً نسبت به تمام روش‌های پیشگیری از بارداری خیلی گرون‌تره و شما رو در برابر بیماری‌های آمیزشی محافظت نمی‌کنه. با این وجود من به شما توصیه اکید دارم که همیشه این قرص رو در دسترس داشته باشین چون وقتی که نیازش دارین باید هر چه زودتر مصرفش کنین. این قرص اگر به موقع مصرف بشه می‌تونه خیلی موثر باشه ولی در موارد خیلی کمی هم از بارداری جلوگیری نمی‌کنه.

 

در این مواقع اگه شما، به عنوان فرد باردار، نمی‌خوایین بارداری رو ادامه بدین تنها گزینه موجود پایان دادن داوطلبانه به بارداریه که در برنامه ۳۲ آویشن در موردش توضیح می‌دم. باز هم تأکید می کنم که به جز استفاده از کاندوم هیچ کدوم دیگه از روش‌های جلوگیری از بارداری از شما در برابر بیماری‌های آمیزشی محافظت نمی‌کنن. پس امیدوارم که با رعایت این موارد روابط جنسی لذت‌بخشی داشته باشین.

 

تا یه برنامه دیگه روز و شبتون هر جا که هستید پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری