آویشن (۱) : سکس چیست و رابطه جنسی درست چه ویژگی‌هایی دارد؟

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این اولین برنامه ماست. امروز می خوام درباره اینکه سکس چیه و سکس خوب چه ویژگی هایی داره توضیح بدم.

اشتراک گذاری

برنامه اول: سکس چیست؟

سلام دوستان عزیز،

من آویشن آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت جنسی هستم و این اولین برنامه ماست. امروز می‌خوام درباره اینکه سکس چیه و سکس خوب چه ویژگی‌هایی داره توضیح بدم.

اسم من آویشنه. ۳۰ سالمه و سالهاست که در آمریکا درس می‌خونم و زندگی می‌کنم. من آموزشگر حرفه‌ای سلامت و لذت  جنسی هم هستم. این یعنی  من در مورد چگونگی داشتن روابط جنسی سالم و لذت بخش آموزش می‌دم. در این سری برنامه‌ها من راهنمای شما در روابط جنسی خواهم بود.همچنین در این سری برنامه هدف من اینه که به آموزش مسایل جنسی با احترام و توجه به نیازهای شما با جنس‌ها، جنسیت‌ها و گرایش‌های جنسی مختلف بپردازم.

اغلب ما در خانواده‌ها و جوامعی بزرگ شدیم یا زندگی می‌کنیم که از همون اوایل دوران کودکی شرم از علایق و ترس از مسایل جنسی رو بهمون یاد می‌دن. من دوست دارم شما رو تشویق کنم تا سعی کنید و به خواسته‌ها، گرایش‌ها و رویاهای جنسی خودتون اجازه «وجود داشتن» بدین! فراموش نکنید که هیچ سوال اشتباه یا کنجکاوی زشتی در مورد مسایل جنسی وجود نداره. پس لطفاً سوالاتتون تو برای ما بفرستید تا بتونم که بهتون جواب بدم.

خب، حالا بریم سر اصل مطلب. بله منظورم همون سکس یا رابطه جنسیه. به نظرتون سکس چیه؟ وقتی شما به سکس یا رابطه جنسی فکر می‌کنین چه تصاویر یا کلماتی تو ذهنتون میاد؟ چه احساسی بهتون دست می‌ده؟

خب، فکر کردین؟ حتما الان منتظر این هستین که من بهتون یه جواب قطعی بدم. باید بگم که در واقع همچین جوابی وجود نداره. انسانها ممکنه عمل‌های جنسی متفاوتی رو سکس بدونن. پژوهشگران دانشگاه یوتا در یک نظرسنجی  که ازحدود ۶۰۰  نفرگرفته شد، به این نتیجه رسیدند که با وجود اینکه عده زیادی گفتند که تماس آلت جنسی دو نفر با همدیگه و دخول رو سکس می دونستن، افراد زیادی هم  بودن که براشون تماس دست با آلت، یا تماس دهن با آلت، بوسیدن و حتی خود ارضایی همزمان هم  می‌تونست سکس محسوب بشه. خوب دلیلش هم اینه که سکس بیشتر از اینکه یه عمل فیزیکی باشه، یک عملکرد روانی و اغلب عاطفیه .

مثلا وقتی به مطب دکتر می‌رین، ممکنه که دکترتون در بخشی از معاینه یا درمان، آلت جنسی شما رو لمس کنه. اغلب انسان‌ها در حین معاینه دچار احساسات جنسی خودخواسته  نمی‌شن. البته ممکنه که در اثر تماس، برانگیختگی جنسی پیش بیاد، ولی این فقط یک واکنش طبیعی بدن انسانه. پس می‌بینیم که عمل فیزیکی  تماس دست با آلت جنسی یا سایر نقاط حساس جنسی بدن، لزوماً همیشه به معنی رابطه  جنسی یا سکس نیست.

یه مثال دیگه در مورد افرادیه که مورد تجاوز جنسی واقع می‌شن. این افراد ممکنه وادار به تماس با اندام جنسی یا حتی دخول شده باشن ولی این گونه تماس بدون رضایت کامل فرد، سکس محسوب نمی شه حتی اگر این فرد دچار احساسات یا برانگیختگی جنسی شده باشه. پس باید همیشه یادمون باشه  که تماس اندام جنسی در همه موارد و به خودی خود سکس محسوب نمی شه.

حالا شاید این سوال براتون پیش اومده که پس  سکس چه ویژگی هایی داره؟ حتماً تا حالا متوجه  تأکید من روی کلماتی مثل «خودخواسته» و «رضایت کامل» شدین. یک رابطه جنسی بیش از هر چیز یک رابطه روانی و اغلب عاطفیه و در نتیجه آمادگی روانی خودخواسته  طرفین برای برقراری رابطه جنسی و توافق و رضایت کامل اونا در مورد هر گونه تماس مهم ترین ویژگی سکسه. اگر این شرط بر قرار نباشه، تماس جنسی خشونت جنسی محسوب می شه نه سکس.

بذارین یه کم بیشتر توضیح بدم. هیچ وقت شده یک  نفر رو خیلی دوست داشته باشین، تا جایی که حتی  فکر کردن به اون شخص موجب تحریک احساسات عاطفی و یا جنسی یا حتی بر انگیختگی جنسی در شما  بشه؟ بعضی وقت ها شخص مقابل هم احساسات مشابهی نسبت به شما داره و شما ممکنه که با هم توافق کرده باشین که رابطه جنسی داشته باشین.

ًوقتی اینطور رضایت داوطلبانه و اشتیاق متقابل وجود داره حتی ساده ترین تماس و نوازش هم ممکنه موجب تحریک جنسی در طرفین بشه. شما ممکنه با هم تصمیم بگیرین که  مثلا آلت جنسی همدیگر رو لمس کنید. یا مثلاً سکس دهانی داشته باشین. ولی شاید یکی‌تون بگه که آمادگی دخول و یا مثلا تماس دهان و آلت رو نداره.

اون فرد حتی ممکنه اول فکر می کرده که این آمادگی رو داره ولی در اون لحظه احساس آمادگی نمی کنه و یا به هر دلیل دیگه‌ای رضایت کامل به این کار رو دیگه نداره. در این لحظه است که شما و شریک جنسی‌تون یا می تونین با هم تصمیم بگیرین که به نوعی تماس که آمادگی‌ش رو دارین ادامه بدین یا اینکه رابطه رو متوقف کنین و به یه کار دیگه غیر جنسی بپردازین، مثلاً دیدن یک فیلم. اگر یک طرف از طریق فشار روانی یا زور فیزیکی طرف مقابل رو مجبور به تماس جنسی یا دخول بکنه، این عمل خشونت جنسی یا تجاوز محسوب می‌شه و نه سکس.

من می‌خوام  یه شرط دیگه هم به توافق خودخواسته و با رضایت کامل اضافه کنم. شرطی که به نظر من  نه تنها کیفیت سکس و رابطه جنسی رو بالا می بره بلکه می تونه موجب تقویت رابطه احساسی و عاطفی هم بشه. این شرط، شرط اشتیاقه.

بیاین یه  بار دیگه مهم ترین ویژگی سکس رو مرور کنیم. در یک رابطه جنسی طرفین باید با اشتیاق و خودخواسته  در مورد هر بخشی از سکس توافق کنن و رضایت کامل داشته باشن. مهم تر از اینکه  شما قسمت فیزیکی سکس رو چه جوری تعریف می‌کنید اینه که شما و شریک جنسی‌تون از نظر روانی آمادگی و اشتیاق کامل برای برقراری یه تماس جنسی رو داشته باشین. و یادتون نره که هم شما وهم شریک جنسی‌تون درهر لحظه می‌تونین هر عمل جنسی رو به هر دلیلی متوقف کنین. راستی منظورم از شریک جنسی دوست، پارتنر، نامزد، همسر و یا حتی فقط شریک شما در یک رابطه جنسیه. یادتون نره که  سکس یه عمل دوطرفه است مثل  بازی  پینگ پونگ. بازی کردن با یه یار مشتاق و آماده، همیشه یه بازی عالی و هیجان انگیز رو برای هر دو طرف تضمین می‌کنه!

تا برنامه آینده روز و شبتون هرجا که هستید  پر اشتیاق و دلاتون پر ذوق.

اشتراک گذاری